Alak Suresinin Önemi Nedir

Alak suresi adını ikinci ayetinde geçen “asılıp tutulan” anlamında olan “Alak” kelimesinden almaktadır. Aynı zamanda “oku” manasına gelen ilk kelimesinden dolayı “İkra” olarak da telaffuz edilmektedir. Bu nedenle de Alak suresinin önemi nedir? sorusu oldukça önemli bir sorudur.

19 ayetten oluşan Alak suresi Mekke’de indirilmiştir. Aynı zamanda Alak suresi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) inen ilk vahiydir bu nedenle de İslam dininde ilk sure olarak kabul edilmektedir.

Son peygamber olan Hz. Muhammed (s.a.v)’e ilk vahiy indiğinde “oku” emri gelmiştir. Ancak kendisi okuma yazma bilmediğinden dolayı Cebrail meleği Hz. Muhammed’i onu üç kez okumaya zorlamıştır. En sonunda ise Hz. Muhammed okumaya başlamıştır ve okuduğundan “Yaratan Rabbimin adıyla oku; O, insanı alaktan yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediklerini öğretmiştir.” anlamlarını çıkarmıştır.

Alak suresinin konusunun temelinde “oku” mesajı vardır. İnsanlar cahil kalmadan okuyarak çok bilgiye ulaşıp kendilerini geliştirip böylece kendilerine ve çevrelerine karşı daha faydalı birer bireyler olabilirler.

Alak Suresinin Özellikleri Nelerdir Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.