AKUT Nedir Çalışmaları Nelerdir

Ülkemizde faaliyet gösteren kuruluşlardan olan AKUT’un ne olduğunu ve çalışmalarını sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

AKUT; Arama Kurtarma Derneğinin kısaltılmışıdır. Akut; mağara, dağ gibi erişilmesi kısıtlı yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve kaza geçirenlerin kurtarılması için çaba sarf eden kuruluşa verilen addır. Türkiye’nin arama kurtarma kapsamında gönüllü ilk sivil toplum örgütü olma özelliğini taşır. Kuruluş, 1996 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır ve gönüllülük ilkesi gereği çalışmalarını yürütmüştür.

AKUT, dağ ve diğer tabiat felaketlerinde, doğal afetlerde yetkisi olduğu konularda imkanları el verdiği sürece insanların yardımına koşar. Özellikle zor durumda kalmış, yardıma gereksinimi olan, yardım isteyen herkes için koşturur. Çalışmalarını ve yardımlarını sürdürürken eğitimli, disiplinli ve yetenekli kişilerle çalışır. Yine faaliyetlerinde yüksek performanslı ekipman kullanır. AKUT; kimi zaman toplumu bilgilendirir, kimi zaman eğitir. Asla siyasi bir kuruluş olmaz. Faaliyetlerini gönüllülük esası çerçevesinde yürütür.
AKUT Sivil Toplum Kuruluşu; 1997 yılından bu yana ana hedeflerine ek olarak doğal afetlerde de arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır. 15 Ocak 1999 tarihinde, Bakanlar Kurulu tarafından verilen “kamu yararına çalışan dernek” vasfına erişmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.