Akşemseddin Hayatı

Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır. 1390 senesinde Göynük’te dünyaya gelen Akşemseddin, küçük yaşlarından itibaren ilme ve sanata karşı ilgili olmuştur. Medrese eğitimi alan Akşemseddin, medrese eğitimini tamamlamasının ardından seçkin bir alim olmuştur. Üstün zekası, tükenmek bilmeyen çalışma azmi ile kendisini kitaplara vermiş olan Akşemseddin; tıp, astronomi, biyoloji ve matematik bilimlerinde bir çok çalışmalar yaparak ününü duyurmuştur ve uzun seneler boyunca Osmanlı medreselerinde görev yaparak sayısız öğrenci yetiştirmiştir.

Akşemseddin, büyük Veli Hacı Bayram ile tanıştıktan sonra dünya üzerinde de tanınmaya başlamıştır. İlmi konularda bir çok çalışmaların altına imza atan Akşemseddin, daha sonra da tasavvuf konularında bir çok çalışmalar yapmıştır. Daha sonra Sultan İkinci Murat’ın emri üzerine Fatih Sultan Mehmet’in hocası olmayı kabul etmiştir.

İstanbul’un fethedileceği dönemlerde bir çok yararlılık gösteren Akşemseddin, genç sultana destek vererek zaferler kazanmasını sağlamıştır. İstanbul’un fethinin en çetin günlerinde Ebu Eyyub’el Ensari’nin kabrini bulmuştur ve ordunun manevi gücünü yükseltmiştir.

1498 senesinde Akşemseddin, Göynük’te hayata gözlerini yummuştur.

Akşemseddin Hayatı Özet Yazımız Hakkındaki Yorum ve Fikirlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.