Akılsız başın cezasını ayaklar çeker atasözünün anlamı ve kompozisyon

 Akılsız başın zahmetini (cezasını) ayaklar çeker atasözünün anlamı açıklaması nedir

1. İyi düşünüp taşınmadan, eni konu hesaplamadan verdiğimiz kararlar, yaptığımız girişimler bizi kötü sonuçlarla karşı karşıya bırakır, çıkmaza sokup oraya buraya koşturur, yorgun düşürür. Hemen her şeyi yeni baştan yapmak durumuyla yüz yüze getirir.

2. İşin başında olanların akletmeden verdikleri yanlış karar ve ortaya koydukları tutumların doğurduğu kötü sonuçların sıkıntılarını, zahmetini buyruk altında çalışanlar çeker.

Akılsız başın zahmetini (cezasını) ayaklar çeker kompozisyon:

Düşünmemizi, karar vermemizi sağlayan, bedenimizi yöneten varlığımız aklımızdır. Akıl, beynimizi yönetme yetisi anlamına gelir. Yani beynimizi olması gerektiği gibi yönettiğimiz kadar akıllı veya akılsızızdır.

Evet, tüm kararlarımızı başımızla yani aklımızla verir; ancak sonuçlarına katlanan sadece aklımız değil tüm bedenimizdir. Konuyu somutlaştıracak, basit bir örnek verirsek şöyle kısa bir hikaye anlatabiliriz. Diyelim ki annemiz bizi 2 kg tuz, 3 ekmek almak üzere bir markete gönderdi. Ancak bizim aklımız havalarda olduğu için ekmeği aldık; fakat tuzu unuttuk. Eve geldikten sonra bunun farkında olduk. İşte o zaman, gerçek manada akılsız başın cezasını ayaklar çekecektir; zira markete geri gidip tuzu almak zorunda kalırız ve bunun için ayaklarımız yorulur. Akılsız başın cezasını ayaklar çeker atasözünü sadece bu anlamı ile sınırlamak da doğru olmayacaktır elbette. Bu atasözümüzde ”baş” kelimesi ”lider, yönetici, patron, rehber” olarak düşünüldüğünde ”ayaklar” kelimesi de ”işçi veya ‘baş’a tabi olanlar” anlamında düşünülebilir. Örneğin bir babanın işi konusunda yanlış bir karar vermesi ve bunun sonucunda iflas etmesinden tüm çocukları da etkilenecektir. Çünkü belki de onlar da aç kalacak, sahip olmak istediklerine sahip olamayacaklardır.

Verdiğimiz kararlarla, yaptığımız işlerle başkalarına da zarar vermek istemiyorsak, telaşlanıp daha fazla yorulmak istemiyorsak, bir iş yaparken daha çok düşünmeli, gerekirse bilenlere danışmalıyız.

1 yorum

  1. bence çok güzel olmuş ama ben bununla ilgili konuşmak istemesem bile sanki bir güç tarafından yazılıyor muşum gibi geldi bana sizede öyle gelmedimi arkadaşlar şaka beeee tabiki böyle bir şey yok hadi benden bu kadar yarın görüşürüz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.