Akıl ve Ruh Sağlığını Etkileyen Etmenler

Akıl ve ruh sağlığını etkileyen kişisel faktörler, akıl ve ruh sağlığını etkileyen faktörler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İnsanların hepsi aynı dış etkilere farklı tepkiler verirler. Bunun nedeni ise insanların kişilik özelliklerinin farklı olmasıdır. Akıl ve ruh sağlığını etkileyen etmenler olarak; yaş, cinsiyet, kişisel alışkanlıklar, meslek, medeni durum ve beden sağlığı gibi etmenleri sayabiliriz.

Yaş; Akıl ve ruh sağlığı kapsamında meydana çıkan ruhsal sorunlar genellikle belirli yaş aralıklarında kendisini göstermektedir. İnsanlar; ergenlik dönemlerinde, kadınlar menopoz dönemlerinde ve erkekler andropoz dönemlerinde hormon değişikliğine bağlı olarak ruhsal sorunlar yaşabilirler.

Cinsiyet; Kadınlar ve erkekler günlük hayatta farklı olaylar karşısında farklı düzeylerde hormon salgılarlar. Dolayısıyla kadınların ve erkeklerin de olaylar karşısında akıl ve ruh sağlığı farklı oranlarda etkilenir.

Kişisel alışkanlıklar; Spor, müzik, edebiyat gibi alanlarla uğraşan kişiler akıl ve ruh sağlığını bozan faktörleri her zaman daha kolay atlatacaklardır ya da alkol kullanan bir kimse zihnini kullanamayacağından dolayı görevlerini tam anlamıyla yerine getiremeyecektir.

Meslek; Cerrahlık, yöneticilik gibi çok fazla mesai isteyen meslek gruplarında çalışan kişilerin akıl ve ruh sağlığı daha kolay bir şekilde bozulacaktır. Bir de sevmediği bir mesleği sırf geçimini sağlamak amacıyla yapan bir kişinin de akıl ve ruh sağlığı bozulmaya oldukça müsaittir.

Medeni durum; Evli ya da bekar insanların da akıl ve ruh sağlığı konusunda aile yaşantıları oldukça önemlidir. Mesela, evli olup mutlu bir yuvası olan bir kişiyle evli olup mutsuz olan bir kişinin akıl ve ruh sağlığı aynı düzeyde değildir.

Akıl ve Ruh Sağlığını Etkileyen Etmenler Nelerdir, Akıl ve Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.