Akdeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık

Akdeniz bölgesi tarım, ticaret ve turizm gibi ekonomik faaliyetleri açısından son derece gelişmiş bir bölgemizdir. Bu yazımızda sizlere Akdeniz bölgesinde tarım ve hayvancılık konusuna değineceğiz.

Akdeniz Bölgesinde Tarım:

Akdeniz bölgesinde tarım faaliyetleri sınırlı olsa da bölgenin kıyı kesimlerinde birinci ekonomik faaliyet olarak tarım yapılmaktadır. Bölgedeki en önemli tarım alanları ise Çukurova, Amik ve Antalya ovaları olmaktadır.

Akdeniz bölgesindeki tarımsal faaliyetler iklim koşulları ile şekillenmektedir. Bu bölgedeki tarım alanlarından bir sene içinde fazlası ile ürün alınmaktadır çünkü bölge tarım açısından elverişli şartlara sahiptir.

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler:

Buğday: Akdeniz bölgesinin her yerinde buğday yetişmektedir. Ayrıca Çukurova ovasında pamuk yetişmeyen alanlara da buğday ekilmektedir.

Pirinç: Hatay’da Amik ovasında, Kahramanmaraş dolaylarında ve Silifke civarında pirinç yetiştirilmektedir.

Pamuk: Öncelikle Çukurova olmak üzere tüm kıyı ovalarında pamuk yetiştirilir. Ülkemizde pamuk üretiminin %33’lük kısmı Akdeniz bölgesinden karşılanmaktadır.

Tütün: Akdeniz bölgesinde özellikle Göller Yöresi’nde ve Hatay dolaylarında yetiştirilmektedir.

Gül: Genellikle Isparta ve Burdur illerinde bol miktarda yetiştirilmektedir.

Turunçgiller: Kıyı kesim boyunca Finike, Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin ve Dörtyol çevrelerinde tarımı yapılmaktadır. Ülkemizdeki turunçgiller üretiminin %89 oranlık bölümü bu bölgeden temin edilmektedir.

Muz: Alanya ve Anamur illeri dolaylarında yetiştirilir. Ülkemizdeki muz üretiminin tümü bu bölgede yapılır.

Ayrıca Akdeniz bölgesi yer fıstığı ve mısır üretiminde ülkemizde ilk sırada yer almaktadır.

Akdeniz Bölgesinde Hayvancılık:

Bölgede hayvancılık faaliyetleri çok fazla gelişememiştir. Bununla birlikte bölgede sığır, koyun ve keçi Toroslar’da yaylacılık yapılarak yetiştirilmektedir. En yaygın olarak ise Akdeniz bölgesinde kıl keçisi yetiştirilmektedir. Çünkü kıl keçisi Toroslar’ın sarp yamaçlarında yaşamlarını kolay bir şekilde yaşayabilirler.

Akdeniz Bölgesindeki Ekonomik Faaliyetler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.