Akdeniz Bölgesi Akarsuları ve Gölleri

Akdeniz Bölgesi Akarsuları ve Gölleri isimleri Nelerdir

Bölgede Göller Yöresi dışındaki tüm akarsular, Akdeni­z’e dökülür. Önemli akarsular, Ceyhan ve Seyhan ile Suriye topraklarından gelen Asi’dir. Bunun dışında Gök­su, Manavgat, Aksu, Köprü Çayı, Eşen Çayı yer alır.

Bölgedeki akarsuların çoğu karstik kaynaklarla beslenir. (Örneğin Köprü Çayı)

akdeniz-bolgesi

Bölgedeki akarsuların rejimi Akdeniz iklimi yağış rejimi­ne uygunluk göstermektedir. Kış döneminde yağışların artması ile akımları artar. Yazın ise hem buharlaşmanın etkisiyle hem de yağışların azalmasıyla akım düşer.

Karstik kaynaklarla beslenen akarsularda yaz ile kış mevsimi arasındaki akım farklılığı çok daha azdır.

Bölge, göl bakımından Türkiye’nin en zengin bölgesidir. Çok sayıda göl bulunması nedeniyle Göller Yöresi adı­nı alan yörede, Türkiye’nin en büyük tatlı su göllerinden Eğirdir ve Beyşehir gölleri yer alır. Beyşehir Gölü Çar­şamba Çayı ile Konya Ovası’na boşalır. Eğirdir Gölü ise Kovada Gölü oradan da Aksu ile denize bağlantılıdır. Burdur ve Acıgöl, kapalı havzalarda yer aldığı için sula­rı acı ve tuzludur. Göller Yöresi’nde polyelerin içine yer­leşmiş karstik göller de bulunur. Akdeniz Bölgesi Akarsuları İsimleri ve Akdeniz Bölgesi Akarsuları ve Gölleri özelliklerini Aktardık.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.