Akciğer Kanseri Nasıl Önlenir

Biz insanlar günlük yaşantımızda her ne kadar sağlıklı beslendiğimizi iddia etsek de illa sağlığımızı tehdit edecek davranışlarda bulunmaktayız. Birçok zararlı davranışların sonucunda vücudumuzu tehdit eden akciğer kanseri nasıl engellenir konusu ise günümüze güncelliğini koruyan önemli sağlık sorularından birisidir.

Vücuttaki organizmalarda oluşan ve hücreleri kontrolsüz bir şekilde büyütmeye neden olan ve akciğerde bulunan kötü huylu tümörlere akciğer kanseri adı verilir. Kontrol dışına çıkan hücreler sürekli çoğalmaya ve büyümeye başlar bunun sonucunda da kanser meydana gelir.

Malignant yani kötü huylu olan bu tümörler, iyi huylu tümörlerin tam zıttı olarak vücuttaki diğer dokulara sızar ve yayılır. Bu yayılma işlemine de “mesaztaz” adı verilir.

Günlük hayatımızda sağlıksız beslenme ya da dikkatsiz yaşamamız sonucunda alında akciğer kanserine bir çok davetiye çıkarmaktayız bunların başında ise beslenme gelmektedir.

Akciğer kanserini önlemek için öncelikle sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız; kullanmasak bile kullanılan ortamlara girmemeliyiz. Yiyecek katkılarının bulunduğu yiyecekleri ya hiç tüketmemeliyiz ya da yok denecek kadar az bir şekilde tüketmeliyiz. Kullandığımız kimyasal parfümlere dikkat etmeliyiz. Parfümlerin içinde bulunan kimyasal maddeler de akciğer kanserine davetiye çıkarmaktadır.

Akciğer Kanseri Nasıl Erken Teşhis Edilebilir Yazımıza Yönelik Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.