Akçakoca Kimdir

Akçakoca Kimdir , Biyografisi ve hayatı hakkında bilgileri şu şekilde:

Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. Akçakoca, Osman Gazinin yakın arkadaşı ve kumandanlarındandı. Sakarya çevresi ile İzmit taraflarına akınlar yaptı ve bir çok Bizans kalesini fethetti. Ermenipazarı ve Kandıra’yı aldı. Konur Alp ve Abdurrahman Gazi ile beraber Samandra ve Aydos kalelerini fethetti.

Osman Gazinin oğlu Orhan Beye şehzadeliğinde lalalık eden Akçakoca, İzmit üzerine akınlarda bulunurken 1328’de Kandıra yakınında vefat etti. Daha sonra İzmit fethedilince, Akçakoca’nın ismine nisbetle buraya Koca-ili denildi.

Akçakoca’nın oğlu Hacı İlyas ve torunu Gebze kadısı Fazlullah, Osmanlı Devletinde önemli hizmetlerde bulunmuşlardır.

Akçakoca Kimdir, Akçakoca Hayatı, Akçakoca Biyografi, Akçakoca Doğum Tarihi Kaç Yaşında

 

Akçakoca Hakkında yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğu aracılığıyla anında yazabilirsiniz .

3 yorum

  1. Füsun hanım merhaba büyüklerimizin bize anlattığına göre bizde Akça Kocanın 17.göbekten torunları oluğumuzu söylediler sızınle bız yakın akrabayız görüşmek ve tanışmak dileğimle selamlar.

  2. Bizlerde Akcakoca Bey’in torunlarından oluyoruz.Şuanda onarıma muhtaç olan Akcakocabey türbesini rahmetli babamız Alaattin Nemutlu ve sekreteryasının yürüttüğü vilayet tarihi eserleri koruma derneği yaptırtmıştır. Akcakoca Bey ailesi kendinden önceki aile büyükleri hakkında yapılmış araştırmalar varsa eserleri ile birlikte tarihçileri ile tanışmak istiyoruz.İlgilenirseniz seviniriz. Saygılarımızla…

    Füsun Nemutlu
    Tel:0532 337 80 93 ( Gazeteci- Araştırmacı-Yazar)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.