Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir

Bilinen önemli Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir Kısaca bilgi aktaracağız.

Canlılar ve insanlar doğası gereği doğar, büyür ve ölürler. Bu süreç içinde kimi insanlar sağlıklı olurken kimileri hastalıklı olabilir. İşte bu hastalıklar sonradan kazanılmış ya da ailesi tarafından kişiye aktarılmış olabilir. Ailesel olarak aktarılan hastalıklara kalıtsal hastalıklar denir. Ancak bazı kalıtsal hastalıklar da sadece aileden alınmaz, çevresel bazı nedenlerle de oluşabilir. Örneğin yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler ya da etrafımızda bulunan bazı zararlı kimyasallar bu etkiyi yapabilir.

Hemofili, Habsburg dudağı, renk körlüğü, tat alma veya alamama, saç dökülmesi ve albinizm kalıtsal hastalıklardır. Bunlar dışında da pek çok kalıtsal hastalık vardır, bunlar sadece örnek niteliğindedir. Kalıtsal hastalıklardan olan mongolizm ve down sendromları genetik yapıdaki bir takım bozukluklardan kaynaklanır ve çevrede çok sık görülür. Down sendromu ve Mongolizmdeki ortak özellik kalıtsal yapıdaki bozulmanın zeka geriliği ve yapı bozukluğuna neden olmasıdır. Bunlar nispeten daha ağır tablolarla görülen kalıtsal hastalıklardır.

Daha hafif olarak hayatı etkileyen kalıtsal hastalıklara örnek olarak ise tavşan dudağı, damak yarıklığı ve yumru ayaklılık verilebilir. Bunlar günümüz tıbbı ve teknolojisi nedeniyle ameliyatlar ile tedavi edilebilir. Şeker hastalığı da kalıtsal hastalıklar arasındadır ancak bu hastalık sadece genetik nedenlerle oluşmaz, çevresel bazı mekanizmalar da etkilidir.

hemşire sağlık hastane

Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yöneltebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.