Ahmet Davutoğlu Başbakan Olacak mı?

Başbakan Kim Olacak, Ahmet Davutoğlu Başbakan Olacak mı?

Bazı vatandaşlar Davutoğlu’na, “Sayın Başbakanım hoş geldiniz” diye seslendi. Vatandaşlara gülümseyen Davutoğlu, “Allah’ın takdiri” dedi. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkmasının ardından Davutoğlu’nun adı Başbakan adayları arasında gösteriliyor.

Şavşat İlçesi’nden eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Artvin’e gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için valilik önünde karşılama töreni düzenlendi. Makam aracında bir süre telefonla görüşen Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, araçtan inerek yöresel kıyafetli kız ve erkek çocuklardan çiçekleri aldı. Telefonla görüştükten sonra araçtan inen Davutoğlu’nu Artvin Valisi Kemal Cirit, Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile vatandaşlar karşıladı. Çiçek veren çocukları öpen Davutoğlu, daha sonra da vatandaşlarla tokalaştı.

“HOŞ GELDİNİZİ SAYIN BAŞBAKANIM”

Bu sırada bazı kişiler Davutoğlu’na, “Sayın Başbakanım hoş geldiniz” diye seslendi. Vatandaşların bu sözleri üzerine gülümseyen Davutoğlu’nun, “Allah’ın takdiri” dediği duyuldu.

Halk oyunları gösterisi sonrasında folklorcülerle hatıra fotoğrafı çektiren Davutoğlu için alkış tutanlar, “Artvin seninle gurur duyuyor” sloganları attı.

GÜRCİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI İLE TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

Artvin Valisi Kemal Cirit’i ziyaret eden Davutoğlu, hafta sonunu Şavşat İlçesi’nde geçirdiğini anlattı, Meydancık Köyü’nde Gürcistan sınır karakolunda askerlerle görüştüğünü söyledi. Davutoğlu, “Sınırın sıfır noktasında Gürcistan Dışişleri Bakanı ile bir telefon görüşmemiz oldu. Dostluk ve komşuluk ilişkilerimizi bir kez daha teyit ettik. Güzel yaylalarda çok güzel anılarımız oldu. Artvinlilere gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

BU DOĞAL GÜZELLİKLERİ YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Artvin’in doğal güzellik anlamında ülkenin en güzel köşelerinden birisi olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Artvin’in doğal güzelliklerinin korunması adına hepimize çok büyük görevler düşüyor. Yaylalarımızın bu güzel esintisinin sürmesi ve bir taraftan da doğa turizmine açılarak dünyaya tanıtılması çerçevesinde bize büyük görevler bekliyor. Herkes hayatında bir kere Artvin’in görmeli, bu güzellikleri temaşa etmeli. Bu doğal güzellikleri yaşatmak hepimizin görevi” diyerek açıklamasını noktaladı. Artvin Valisi Kemal Cirit, Davutoğlu’na ziyaret anısına plaket hediye etti.

ALMAN MAKAMLARDAN İZAHAT BEKLİYORUZ

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi de ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, soru üzerine Almanya’nın Türkiye’yi dinleme iddiaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İddiaları yakından takip ettiklerini ifade eden Davutoğlu, Alman Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdıklarını belirterek şunları söyledi:

“Alman Büyükelçisinden bu konuda izahat istedik. Akşam saatlerinde Almanya Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yapacağım. Uluslararası alanda ikili ilişkilerde her zaman dikkat edilmesi gereken temel bazı ilkeler vardır. Bu ilkeler, özellikle iki müttefik ülke arasında olduğunda daha da özen gösterilmesi gereken ilkelerdir. Bu iddiaların doğruluğunun söz konusu olması halinde bu kabul edilemez. Hiçbir şekilde mazur görülemez. Mutlaka izahat verilmesi gereken bir durumla karşı karşıyayız. O bakımdan bugün bu izahat Alman Büyükelçi’den istendi. En kısa zamanda bu izahatın tarafımıza verilmesini beklemek bizim en doğal hakkımızdır. Bu konuda da ittifak ilişkimizden gelen ahlaki bir sorumluluktur. Alman yetkililerden izahat bekliyoruz. Bu iddialar eğer gerçek dışı ise onunla ilgili adımlar atılmalı ve basında yer alan ifadeler açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu iddialarda her hangi bir gerçeklik payı varsa, bu konularda bize en tutarlı izahat verilmesi zarureti vardır.

Biraz önce Başbakanımızla, seçilmiş Cumhurbaşkanımızla istişarede bulunduk. Gerekli çalışmalar ve diplomatik girişimlerde bulunuyoruz. Yakından takip ettiğimiz bir konudur. Kesinlikle mazur görülemeyecek ve izahat gerektiren bir durumla karşı karşıyayız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.