Ahilik Teşkilatının Kuruluş Amacı Nedir Kısaca

Aşağıda ahilik teşkilatının kuruluş amacı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Ahilik Teşkilatı, ticaret ve sanatın geliştirilmesi amacıyla kurulan ve 11. yüzyılda faaliyetlerine başlayarak Osmanlı Devleti döneminde de devam edip Lale Devri dönemine kadar etkisini gösteren bir teşkilat olmuştur. Sosyal açıdan kardeşlik hukukun esas alınarak hareket edildiği bir teşkilat olduğu için bu ismi almıştır.

Ahilik Teşkilatı kurulduğu günden itibaren ticarette ve sanatta ahlaki değerlerin ve ilkelerin korunmasını ve öğretilmesini, mesleki eğitimin gerçekleştirilerek yeni nesillere meslek bilgisinin kazandırılmasını amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda kendi eğitim üslubunu ve ilkelerini ortaya koymuştur. Toplumda ticari ahlakın yerleşik hale gelmesinde etkili olmuştur. Mesleki eğitimin gerçekleşmesinde usta – çırak ilişkisinin ortaya çıkmasında yararlı olmuştur.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Ahilik Teşkilatının Kuruluş Amacı Nedir Kısaca ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Kilis birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. elinize sağlık, Ahilik Teşkilatının Kuruluş Amacı Nedir Kısaca kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.