Ahi ve Ahilik Nedir?

Aşağıda ahi ve ahilik nedir kısaca olarak ele alacağız.

Ahi, kelime anlamı itibariyle kardeş demektir. Arapça kökenli bir kelime olup günümüzde de aynı anlamda kullanılmaktadır. Ahilik teşkilatı olarak kurulan teşkilat tarihte ticari faaliyetlerin düzenlenmesi için kurulmuştur. Böylece ticarette bir düzen oluşmuştur.

Ahilik teşkilatı ilk olarak 13. yüzyılda kurulmuştur. Selçuklu Devleti döneminde başlayan süreç Osmanlı Devleti’nde de devam etmiştir. Ahilik teşkilatında esnaf ve sanatkarların faaliyetleri gözetim ve denetim altına alınmıştır. Ticari faaliyetleri düzenli olarak yapılması,üretimin kontrol altında tutulması, fahiş fiyatla satışın yasak olması, kaliteli ürün satılmasının zorunlu olunması da ahilik teşkilatının kazandırdığı davranışlardır.

Ahilik teşkilatından maddi kazançlarla birlikte manevi kazançları da öncelemektedir. Ahlaki ilkelerin ticari ilkeler olarak kazandırılması da ahiliğin en önemli çalışmalarından biridir. Dürüstlük, doğruluk, erdem, hoşgörü, vicdan, insaf ve adaletli olmak da ahilik teşkilatının çalışmaları arasında bulunmaktadır.

Çarşı ve pazarlarda etkili olan ahilik, günümüzde birlik ve beraberlik için oluşturulan sendikalaşma faaliyetlerine benzemektedir. Ahilik teşkilatında manevi değerler daha ön plana çıkmaktadır. Ticarette ahlaki ilkelerin dayanak noktasını Kur’an-ı Kerim oluşturmaktadır.

Ahi ve ahilik kavramları bu bakımdan kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Kültürümüzde manevi değerlerin ticari ahlak olarak oluşmasında Anadolu topraklarında Ahilik Teşkilatı değerlerinin sürdürülmesi etkili olmuştur. Ticarethanelerde, pazarlarda ve çarşılarda ahilik kuralları örf olarak uygulanmaya devam etmektedir.

Ahi ve Ahilik Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.