Ahi Evran Hayatı Kısaca

Ahi Evran Kimdir, Ahi Evran Hayatı Kısaca Bilgi

Ahi Evran Ahilik Teşkilatı’nın kurucusudur. Azerbaycan’ın Hoy kasabasında dünyaya gelen Ahi Evran’ın asıl adı Nasir üd-din Ebül-Hakayik Mahmud El Hoy olarak kaydedilmiştir. Evran ismi ise herkesin kaçtığı bir yılanın onu görünce sükunete ermesinden kaynaklanmaktadır. Doğduğu Hoy kasabası da şu an Türkiye’nin doğu sınırına 60 km mesafede ve Türklerin yaşadığı bir kasabadır.

Doğum yeri Hoy’da ilk eğitimini aldıktan sonra Maveraünnehir ve Horasan’daki ünlü bilginlerden, Eş’arı kelamcısı Fahr-u-d-din Razi’nin derslerini takip etmiştir. Razi’den Hükema Felsefesini ve Kuran-ı Kerim tefsirlerini öğrenmiştir.

Cevat Hakkı Tarım’ın ifadesiyle “93 yıl yaşayan, akla yar, nefse düşman” faziletli Ahi Evran’ın Osmanlı’nın kuruluşunda da büyük pay sahibidir. Kendisi bir köşeye çekilmiş dünyayla alakasız bir sofu değil, geçimini sağlamak için şehir şehir dolaşmış, sanat ve zanaatlığa ilgili bir kişidir ve insanlara bunları öğretmeye çalışmıştır.

5 yorum

  1. n Ahilik Teşkilatı’nın kurucusudur. Azerbaycan’ın Hoy kasabasında dünyaya gelen Ahi Evran’ın asıl adı Nasir üd-din Ebül-Hakayik Mahmud El Hoy olarak kaydedilmiştir. Evran ismi ise herkesin kaçtığı bir yılanın onu görünce sükunete ermesinden kaynaklanmaktadır. Doğduğu Hoy kasabası da şu an Türkiye’nin doğu sınırına 60 km mesafede ve Türklerin yaşadığı bir kasabadır

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.