Ağaç Yaş İken Eğilir Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Ağaç Yaş İken Eğilir Atasözü İle İlgili Kompozisyon hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Yaşamımızda sık sık bazı konuları anlatmak için kullandığımız atasözleri içinde ağaç yaşken eğilir atasözü de gelir. Manası ise insanların gençlik çağında yaptıkları davranışların devam etmesi halinde yaşlılıkta bile etkili olduğu ve düzeltilemediğini anlatır.

Ağaç nasıl bakılıp ve büyütülürse gelecekte de öyle kalır. Daha fidan iken ona iyi bakıp güzel büyütürseniz ve gereksinimlerini karşılarsanız öyle devam eder. İnsan da aynı ağaç gibidir. Nasıl eğitirsek öyle büyür gider. Örneğin küçük yaşlardan kambur oturursak büyürken kemiklerimiz o şekilde eğri gelişir ve öyle kalır.

Genç yaşta yaptığımız davranışlar büyüdüğümüzde de öyle kalır ve değişime uğramaz. Gençlik döneminde, 20 yaşlarında yaptıklarımızın karşılığını ileride ömür boyunda alırız ve küçüklükten ne yaparsak kaderimizi o şekilde çizeriz.

İnsanların hayalleri, umutları vardır ve genç yaşlarda çabalamaya başlarlarsa bu hayallere ulaşırlar. Geç kalan işlerin genelde karşılığını almak zordur o yüzden yaşamımızı küçük yaşlarda yaptıklarımız biçimlendirir.

indir (10)

Ağaç yaşken eğilir hakkında yorum yapabilirsiniz. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.