Afet İnan Kimdir Kısaca

Eskişehir Mihalıçık ilçesinde ilköğretimine başlayan Afet İnan, Ankara ve Biga’da ilköğretimin tamamlamıştır. 1925 senesinde Kız Öğretmen okulundan mezun olmuştur. Babasının görevi sebebiyle 17 yaşındayken İzmir Reddi İlhak İlkokulu’na kayıt yaptırmıştır. İsteği üzerine eğitimine devam eden Afet İnan, aynı zamanda ingilizce yabancı dil eğitimi de almak istemiştir.

Afet İnan’ın yabancı dil eğitimi almak istemesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk, Afet İnan’ın ailesiyle görüşmüştür ve Afet İnan’ı o sene yani 1925-1927 yılları arasında İsviçre’nin Lozan şehrine Fransız dili eğitimi için göndermiştir. İsviçre’den geldikten sonra İstanbul’da öğrenimine devam etmiştir.

1929-1930 yılları arasında tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini almıştır ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu’nda Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak çalışmaya başlamıştır.

Ayrıca afet İnan, Türk Tarih Kurumu’nun kuruluş çalışmalarında yer almıştır ve uzun yıllar Asbaşkanlık görevi yapmıştır. Sonrasında ise Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü müdürlüğü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938 senesinde lisans eğitimini, 1939 senesinde ise doktora çalışmalarını bitirmiştir. 1942 senesinde doçent olmuştur ve 1950 yılında da profesörlük unvanını almıştır.

Prof. Dr. Afet İnan, Atatürk ve Türk tarihi hakkında bir çok yayın yazmıştır. 8 Haziran 1985 tarihinde gözlerini hayata yummuştur.

Afet İnan Kısaca Hayatı Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.