Adrenalin Patlaması Nedir Adrenalin Patlaması Nedenleri

Adrenalin Patlaması Nedir

Adrenalin Patlaması nasıl gerçekleşir, Adrenalin Patlamasının Sebepleri

Vücudun fazla heyecana bağlı olarak aşırı miktarda adrenalin salgılamasından dolayıdır. Salgılanan adrenalin kişiye bilinç dışı şekilde ekstra bir güç gelmiş gibi bir his verir. Reflekslerde artışa,aşırı cesaret sahibi olmaya neden olur. Burada ekstra güçten kastedilen budur. Ekstra güç kelimesi çok seyrek de olsa kas lifleri aşırı gelişmiş olan insanlarda görülebilen bir olgudur.

Adrenalin patlaması yaşanırken vücut uzuvları olan kol ve bacakta hissizlik meydana gelir. Örnek olarak; Bir koşuda zorlandığında aşırı ısınan bacaklar yorulmayla ilgili olarak dururlar. Ama yoğun derecede salınan Adrenalin bunu engeller (bir süre daha). Adrenalinin etkisi bittiğinde çok zorlanan bacaklarda vb. şiddetli ağrılar ortaya çıkar ki,bu ağrılar zorlamayla ilgili olarak 15 gün kadar devam edebilir.
Adrenalin(Epinefrin), böbrek üstü bezlerinin iç bölümleri tarafından esas bölgede salgılanan bir hormondur.

Bu hormonun işlevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır. Etkisini, nabzın hızlanması, kanın iç organlar ve deriden kaslara aktarılması, karaciğerdeki glikojenin glikoza dönüşmesi ve bu saye, acil bir enerji kaynağı ortaya çıkarması şeklinde gösterir. Heyecan ve korku anında adrenalin salgılanması artışı olur. Kan damarlarını büyür. Acı hissini azaltıcı etkisi vardır. Göz bebeklerinin büyümesiyle göze giren ışık artar, daha net ve hızlı görüş ortaya çıkar. Adrenalin hormonunun yarılanma ömrü yaklaşık 20-60 saniyedir.

Adrenalinin salgılanması esnasında:
1. İskelet kaslarına ait atardamarlarda genişleme, düz kas ve sindirim sistemine ait atardamarlarda daralma meydana getirir.
2. Kalbi besleyen damarlar genişler,
3. Kan basıncı artar,
4. Kalp atış hızı yükselir,
5. Göz bebekleri(pupilla) genişler,
6. Kan şekeri(glisemi) artar.

Adrenalin Patlamasına neden olan problemler, Adrenalin Patlaması sonucunda ortaya çıkanlar konusunda yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.