Adile Naşit Hayatı

Adile Naşit Kimdir, Adile Naşit Hayatı Kısaca

1930 yılında doğan Adile Naşit 1947 yılında sinemaya yönetmenliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Yara filmiyle adımını atmıştır ancak büyük rolleri ancak 1970lerdeki filmlerinde almıştır. 1976’da İşte Hayat filminde canlandırdığı karakter ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır. Unutulmaz oyuncu Hababam Sınıfı serisindeki büyük beğeni toplayan rolünün yanında 1978 yılında Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde oyunculuk hayatına devam etti. Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in komedi filmlerinde rol alan oyuncu Türk sinemasının unutulmazları arasındaki yerini almıştır.

adile naşit

Kendine has üslubu ve rollerindeki anne tiplemesi nedeniyle 1985 yılında Yılın Annesi seçilmiştir.

16 yaşında kaybettiği Ahmet onun tek çocuğuydu. Ahmet’in ölümü üzerine çocuklara büyük ilgi gösteren Adile Naşit, 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu prodüktörü İlhan Şengün’ün yapımcılığını üstlendiği Uykudan Önce isimli çocuk programı ile Masalcı Teyze olarak anılmaya başlandı. Bu programda çocuklar için masallar anlattı ve tek kanallı televizyon döneminde çocukların sevgisini kazandı.

2 yorum

  1. dört dörtlük bir insan Adile naşit nur içinde yat mekanın cennet olsun sinemamızın cok büyük oyuncularından bir tanesi hiçbir zaman ölmeyecek bir oyuncu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.