Aberasyon Ne Demek

Aberasyon nedir, Aberasyon ne demek hakkında bilgi

Çoğunlukla aberasyon terimi, optik sis­temlerin hem cisme benzemeyen, hem de net olmayan görüntüler vermesini ifa­de eden kusurlar olarak bilinir.

Cismin yer ve büyüklüğüne, merceğin şekline göre ortaya çıkan başka kusur­lar da vardır. Bu kusurlar: Küresel abe­rasyon, akromatik, astigmatizm, koma, bükülme olan geometrik aberasyonlar; renk konum ve büyüklük aberasyon­ları olan kromatik aberasyonlardır. Abe­rasyon, sapınç ve sapma olarak da bili­nir. Küresel Aberasyon: Bu kusur, bir mer­cekte optik eksenle çok büyük açılar meydana getiren ışınlar kullanıldığı za­man ortaya çıkar. Optik eksene yakın ışınlar kullanılırsa, cismin görüntüsü ger­çeğe daha yakın olur. Aynı anda bütün ışınlar kullanılırsa, bu ışınların her biri ayrı ayrı odak noktası verir, görüntü net olma­yıp üstüste binmiş sıra görüntüler mey­dana getirir.

Bu kusurun yok edilmesi için en iyi yol, tek bir mercek yerine birden çok mercek­ten yapılma bir sistem kullanmaktır. Me­selâ, düzlem-konveks türü iki mercekten yapılmış bir sistem. Bu sistemde iki mer­ceğin düzlem yüzleri dışa gelecek şekil­de konursa bu sistemden geçen ışınlar her iki yüzde de kırılıp görüntü gerçeğe daha yakın olur.

Kromatik Aberasyon: Bu olayda ise merceğe gelen ışınlar kırılmaya uğrar. Kı­rılmaya uğradıktan sonra her basit ışın ayrı bir odak noktasından geçer. Burada da görüntü net olmaz. Bu kusur da kırıl­ma indisi küçük ince kenarlı bir Crown camı ye kırılma indisi büyük Flint camı de­nilen kalın kenarlı bir camdan meydana gelen renksemez adı verilen mercek çif­ti kullanılarak yok edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.