Abdüllatif Benderoğlu Kimdir

Abdüllatif Benderoğlu Kimdir , Biyografisi ve hayatı hakkında bilgileri şu şekilde:

1937 yılında Irak’ın Tuzhurmatu şehrinde doğdu. Bir demircinin oğludur. İlk ve orta öğrenimini Tuzhurmatu ve Kerkük’te yaptı. Kerkük’teki Irak petrol şirketinin teknisyen okulunda üç yıl okudu. 1956’da siyasi sebeplerden ötürü okuldan atıldı. Okuldan atıldıktan sonra, kimi şirketlerde teknik ressam olarak çalıştı. 1964 yılında siyasi faaliyetlerinden dolayı Irak’tan ayrılmak zorunda kaldı. Önce Lübnan, sonra Yunanistan, daha sonra da Bulgaristan’a gitti. Sofya’da yayınlanan Türkçe gazete ve dergilerde yazdığı şiirlerle hayatını sürdürdü. 1965’te yurduna döndü. 24 ocak 1970’te Irak Türklerine bazı kültürel hakların tanınması üzerine Kerkük ve Kuzey Bölgesi İrşad Müdürlüğü’ne atandı. Üç ay bu görevde kaldıktan sonra, Irak Tanıtma Bakanlığ’ına bağlı Türkmen Kültür Müdürlüğü ve haftalık Yurt gazetesinin genel yayın yönetmeni oldu.

Türklerin yaşadığı bir çok ülkede, bu meyanda Yunanistan, Yugoslavya, Bulgaristan, Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’da bulundu. Türk kültürüne yaptığı hizmetler dikkate alınarak, Bakü Memmed Emin Resulzade Üniversitesi tarafından 1992’de fahri doktora ile ödüllendirildi.

2000 yılına kadar, Irak’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesinin redaktörlüğünü yürüttü.

Abdüllatif Benderoğlu Kimdir, Abdüllatif Benderoğlu Hayatı, Abdüllatif Benderoğlu Biyografi, Abdüllatif Benderoğlu Doğum Tarihi Kaç Yaşında

 

Abdüllatif Benderoğlu Hakkında yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğu aracılığıyla anında yazabilirsiniz .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.