Abdülkadir Bulut Hayatı

Abdülkadir Bulut Kimdir, Abdülkadir Bulut Hayatı

Bulut, Abdülkadir (d. 23 Nisan 1943, Akine köyü, Anamur – ö. 8 Ağustos 1985, Anamur, Mersin), şair. Anamur Ortaoku- lu’nu ve 1961’de Akşehir İlköğretmen Okulu’nu bitirdi. Anamur, Kırıkhan ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Çeşitli ansik­lopedilerde çalıştı. Silifke’den Anamur’a giderken trafik kazasında öldü.

Şiirleri ilk kez Varlık (1960) dergisinde çıktı. Sen Tek Başına Değilsin (1976) adıyla yayımlanan ilk kitabındaki şiirlerinin özenli işçiliği ve lirik anlatımıyla dikkati çekti. İkinci kitabı Acılar Yurdumdur’da (1981) somut görüntüleri konuşma havası içinde, toplumcu gerçekçi bir bakış açısıyla yansıttı. Türkmen oymaklarının ağıtlarından esinle­nerek yazdığı 40 şiiri Yakımlar (1982) adıyla yayımladı. Gözyaşları da Çiçek Açar (1983) adlı kitabında yer alan şiirlerde, doğa betimlemelerinden ve gündelik nesnelerin görüntülerinden yola çıkarak, hüzünlü ve nostaljik bir ruh durumunu yansıttı. Şiirleri ölümünden sonra Yurdumun Şiir Adası (1985) adlı kitapta derlendi.

Bulut’un ayrıca Kahveci Güzeli (1981) adlı bir çocuk şiirleri kitabı ve Üveyikler Göçer­ken (1981) adlı bir çocuk romanı vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.