AB, Türk öğrencileri sevindirdi

Çankaya İMKB Lisesi öğretmenleri ”Avrupa Birliği (AB) Leonardo Da Vinci Hareketlilik Faaliyetleri” kapsamında hazırlanan staj projesi, 240 bin euro hibe desteği kazandı.

Proje Koordinatörü Dilek Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Londra’da Yiyecek ve İçecek Sektöründe İş Başında Eğitim” konulu projeyi Ulusal Ajans’a sunduklarını, yapılan incelemelerin ardından projeye, AB Leonardo Da Vinci Hareketlilik Faaliyetleri kapsamında 240 bin avro hibe desteği sağlanma kararı verildiğini belirtti.

”AB tarafından sağlanan hibe miktarının, Türkiye’den bir eğitim projesine bugüne kadar verilen en yüksek miktarlardan biri” olduğuna işaret eden Yılmaz, öğrencileri adına büyük sevinç duyduklarını ifade etti.

Yılmaz, proje kapsamında, Ankara’da turizm ve otelcilik alanlarında eğitim gören 3 farklı okuldan 56 öğrencinin 9 hafta süreyle İngiltere’ye gönderileceğini anlattı.

Turizm öğrencileri Londra yolcusu
Öğrencilerin, Londra’da, 120 saat mesleki İngilizce, restoran işletmeciliği ve turizm konularında kaliteli eğitim veren kuruluşlardan biri olan Docklands Academy’de eğitim görme fırsatına kavuşacağını anlatan Yılmaz, ayrıca öğrencilerin 5 yıldızlı ”Haz Restoran” ve ”Tas Restoran” zincirlerinde Türk girişimcilerin deneyimlerinden faydalanma ve hafta da 5 gün, günde 5 saat staj yapma imkanı bulacağını söyledi.

Yılmaz, öğrencilerin tüm giderlerinin karşılanacağını, ayrıca çeşitli kültürel turlara da katılacaklarını belirtti.

Yılmaz, öğrencilerin mesleki beceri ve kalifikasyonlarının artırılmasını hedefleyen projenin tamamlanmasının ardından sertifika da verileceğine dikkatti çekti.

İngiltere’ye götürecekleri öğrencilerin, girişimcilik ruhlarının geliştirilmesine ve yurt dışında pratik yapmalarına ilişkin önemli bir fırsata kavuşmalarından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Yılmaz, projenin kabul görmesinde emeği geçen Ulusal Ajans çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.