8. Sınıf Ortak Sınava Geç Kalan Öğrencilere Ek Süre Verilmeyecek

Ortak Sınavlara geç kalan öğrenciye ek süre yok !

8. Sınıf Merkezi Ortak Sınava geç kalan öğrenciye ek süre verilmeyecek. Ortaokul 8. sınıflar için ilk kez uygulamaya konulan merkezi ortak sınavlar, 28-29 Kasım’da gerçekleşecek. Öğrenciler sınava kendi sınıflarında girecek. İlk sınav saat 9.00’da başlayacak olup 40 dakika sürecek. İlk gün yapılacak 3 oturum 12.00’de bitecek.

MEB’in kararına göre 8. sınıflarda Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri kapsamında her dönem, bu derslerden iki yazılıya tabii olanların ilk sınavı merkezi sınav, üç sınava tabii olanların ikinci sınavı merkezi ortak sınav kapsamında gerçekleştirilecek.

Birinci dönemde gerçekleşecek  ortak sınavlar, 28-29 Kasım’da bütün yurt çapında olağanüstü durumlar ve özel haller haricinde öğrencilerin eğitim aldıkları okullarla, yurt dışında ise KKTC ve bakanlığa tabii okulların bulunduğu, sınav yapılmasına elverişli kabul edilen merkezlerde Türkiye saatiyle sırasıyla 09.00, 10.10 ve 11.20’de gerçekleşecek. İlk gün sınavları 12.00’de sona erecek.

Ortak sınavlar, iki günde tamamlanacak. Her gün 3 sınav ve iki günde toplam 6 sınav yapılacak. Sınavların gerçekleşeceği günler okullarda ders işlenmesi söz konusu olmayacak. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri, sınavların gerçekleştirildiği günler idari izinli kabul edilecek ve okullar sınavlar nedeniyle 28-29-30-1 günleri toplamda 4 gün tatil kabul edilecek.

merkezi ortak sınav tarihi

Sınav yerine e-okul’dan ulaşılabilecek

Ortaöğretime yerleştirmek için gerekli puan şöyle hesaplanacak; öğrencilerin, 6, 7 ve 8. sınıfta elde ettikleri yıl sonu başarı puanlarıyla 8. sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak ve çıkan sonucun ikiye bölünmesiyle elde edilen ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan kabul edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden hesaplanacak.

Öğrenciler olağanüstü durum ve özel haricinde kendi eğitim aldıkları okullarında, önceden ayarlanmış sınıflarda sınava tabii olacak. Veliler, öğrencinin sınava tabii olacağı okul, sınıf ve sıra bilgisine ”e-okul veli bilgilendirme” sisteminden ulaşabilecek.

Ortak sınavlarda tüm ders sınavları test usulü olacak. Testler toplamda 20 sorudan oluşacak olup yanlış verilen yanıtlar doğrularını götürmeyecek. Ortak sınavlarda iki tür kitapçık esas olacak .

Mazereti okul müdürlüğü tarafından kabul edilen öğrenciler için Bakanlığın saptadığı tarih ve merkezlerde mazeret sınavına tabii tutulacak. Mazereti kabul edilmeyen adaylar sınava girmemiş sayılacak. Fakat ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam hesaplanacak.

Mazeret sınavı, 14-15 Aralık 2013’te gerçekleştirilecek. Sınav uygulanması mazeret sınavında da aynı olacak . Yani mazeret sınavları da iki gün ve günde 3 sınavdan oluşacak. Bu sınavlarda bakanlıkça saptanılan okullarda yapılacak.

Her sınav süresi 40 dakika 

Sınav saatleri şöyledir; 28 Kasım saat 09.00’da Türkçe sınavı, saat 10.30’da matematik, saat 12.00’de din kültürü ve ahlak bilgisi sınavları gerçekleştirilecek. 29 Kasım’da  saat 09.00’da fen ve teknoloji, saat 10.30’da T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, saat 12.00’de yabancı dil sınavları gerçekleştirilecek.

Her ders için sınav süresi 40 dakik olup sınav aralarında 30 dakika mola verilecek. Öğretmenler, görev yaptıkları okul dışında okulda vazifelendirilecek.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından faydalanmayı arzulayan 8. sınıf öğrencilerinin PYBS’ye girmesine gerek kalmadı, ortaöğretime yerleştirmeye esas puanıyla bu kurumlardan hak kazanabilirler.

Sınavda herkesin adına ayarlanmış bir cevap kağıdı dağıtılacak.

Engelli öğrencilere göre sınav uygulanması

Özel eğitim gereksinimi olan öğrenciler, sınavlarda kendi durumlarına göre hizmetle karşılaşacaklar. Bu öğrenciler devamlı bağlı oldukları araç–gereç ve cihazları sınavlarda kullanabilecek.

Görme, işitme engeli, ruhsal ve duygusal bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluğu, bedensel, zihinsel engeli bulunan öğrencilere sınavda ek 15’er dakika süre hakkı tanınacak. Kişinin engeline bakılarak sınava tek girmesi gereken bir durum varsa sınavlara tek olacağı bir sınıfta tabii tutulacak.

Kaba motor becerilerinde manisi bulunan ortez, protez, yardımcı araç gereç kullanan öğrenciler giriş katlarda bulunan sınıflara sınava girecek. Sınıflarda kullanılacak masa ve sıra öğrencinin durumuna bakılarak ayarlanacak.

Geç gelene ek süre uygulaması yok

Öğrenciler, sınav salonlarına, saat fonksiyonu haricinde özelliğe de sahip olan saat, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi materyaller ve bilgisayar niteliği olan cihazlar sokamayacak.

Bu gibi materyali sınava sokmuş adaylar hakkında tutanak tutulacak.

Sınav sona ermeden öğrenciler sınıflarından çıkmayacak. Sınava geç kalan öğrencilere ek süre uygulamasına gidilmeyecek.

Sınav sonuç belgesi ev adreslerine ulaştırılmayacak 

Sınavlar sırasında kopya çeken veya girişimde bulunan öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacak.

Sınav sonunda öğrenciler, cevap kağıdını sınav görevlilerine verecek ardından sınav yoklama tutanağına imza atacak. Kitapçıklar okula teslim edilecek fakat aynı gün oturumların sona ermesiyle dileyen öğrenci kitapçığını geri alabilecek.

Ortak sınav sonuçlarına ilgili bakanlık tarafından duyurulacak tarihlerde e-Okul sisteminden ulaşılabilecek. Ekstra bir belge adaya ulaştırılmayacak.

TEOG 8. Sınıf Merkezi Ortak Sınavlar Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.