8. Sınıf 1. Dönem Ortak Sınav Konuları (Soruları) TEOG 2014 2015

Liseye geçişte yeni model olan TEOG, yani ortak sınavlar sonucu bir ortaöğretim okuluna yerleşmek için öğrenciler ter dökecek. Peki 8. Sınıf Ortak sınavlar ne zaman yapılacak, sınavlar nasıl olacak ? İşte 8. Sınıf 1. dönem ortak sınav konuları ve detaylar:

İlköğretimden Ortaöğretime geçiş olarak düzenlenen yeni sistemde Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine öğrenciler 8. sınıfta 2 dönemde de 6 tane dersten 1 defa olmak şartıyla senede 12 sınava tabii tutulacaktır.Yeni sistemde  türkçe, matematik,fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi , yabancı dil olmak kaydıyla toplam 6 dersten kasım ayının son haftası ilk ortak sınav yapılacaktır. İkinci  merkezi ortak sınav ise 2014 eğitim dönemi Nisan ayının son haftasında yapılacak. 8. sınıf ortak yazılı konuları dağılımı, 8. sınıf ortak yazılı soruları hangi konulardan çıkacak.

meb

Kamuoyuna Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın sunduğu ” İlköğretimden Ortaöğretime Geçiş ” modeliyle alakalı düzenlemeler son buldu. Merkezi Sistem Ortak Sınav Çalışma Takvimlerini Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyuruldu.81 ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne yine Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip’in  imza attığı çalışma takvimi iletildi.

Ortaöğretimin 8. sınıfında 2013-2014 eğitim-öğretim yılında bir dönemde 2 sınava tabii tutulacak derslerin ilk sınavı , bir dönemde 3 sınava tabii tutulacak derslerin iki sınavı Merkezi Sistem Ortak sınavına dahil olacaktır.

Ortak sınavların yapılacağı zamana kadar öğretim müfredatının işlenmesinde Türkiye çapında beraberliği yakalamak gayesiyle 2013-2014 eğitim takvimine özgü olmak şartıyla konu dağılımını belirten cetvel hazırlandı.Ortak sınavda konu beraberliğinin yakalanması amacıyla öğretmenler yıllık ders planlarının model için hazırlanan cetvelleri dikkate alarak hazırlayacaktır. İlk Merkez Sistem Ortak sınav 2013-2014 eğitim öğretim yılının Kasım ayında , ikinci dönem sınavı ise 2014 Nisan ayı son haftasında öğrencilere sunulacaktır.Ortak sınavların kesin tarihleri Milli Eğitim Bakanlığının düzenleyeceği yönerge de duyurulacaktır.

TEOG Örnek Sınav Soruları Yayınlandı Tıkla İndir

OKUL İDARESİ VE ÖĞRETMENLER DERS KONULARINI NOKSANSIZ ÖĞRETMEK İÇİN ÖNLEM ALACAK

İlk dönemdeki ortak sınavda çıkacak sorular eğitim-öğretim yılının başından itibaren yapılacak olan sınava kadar işlenen konulardan belirlenmiş olacaktır.İkinci dönemde yapılacak olan ortak sınavda çıkacak sorular ise eğitim-öğretim yılının başından itibaren ikinci dönem ortak sınav tarihine kadar işlenmiş tüm konulardan ibaret olucaktır.Merkezi Ortak Sınavlara kadar olan sürede tüm ülke genelindeki okulların hepsinin çalışma takvimindeki konuları işlemiş olması için okul idaresi ve öğretmenler tüm önlemleri alacaktır.Cetveldeki birinci dönem ortak sınav ve ikinci dönem ortak sınav dışında yapılacak tüm sınavlar için verilen tarihler bir düşünce niteliğindedir, henüz kesin değildir. Bu sınavlar öğretmenlerin karar verdiği bir tarihte de yapılabilir.

BİRİNCİ DÖNEM ORTAK SINAV KONULARI

Türkçe: Fiilimsiler ile ilişkili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama, cümlenin öğeleri, paragrafta anlatım biçimleri

 İngilizce: Frienship, Improving One’s Looks ,Road to Success

Matematik:Sayılar Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Geometri Örüntü ve Süslemeler, Dönüşüm Geometrisi, Olasılık ve İstatistik Tablo ve Grafikler

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Zekat, Hac ve Kurban İbadeti, Kaza ve Kader

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: Bir kahraman doğuyor, Milli Uyanış: Yurdumuzun İşgaline Tepkiler

Fen ve Teknoloji: Hücre Bölünmesi ve Kalıtım, Kuvvet ve Hareket

TEOG Örnek Türkçe Sınavı İçin Tıklayın

TEOG Örnek Matematik Sınavı İçin Tıklayın

TEOG Örnek Fen ve Teknoloji Sınavı İçin Tıklayın

TEOG Örnek İngilizce Sınavı İçin Tıklayın

TEOG Örnek İnkilap Tarihi Sınavı İçin Tıklayın

TEOG Örnek Din Kültürü Sınavı İçin Tıklayın

eokul-meb.com

46 yorum

 1. yaaa üff çok koorkuyorummmm sürekli konu anlatımı çalışıyorum dersleri çok iyi dinliyorum ama çok aşırı bi korku var içimdee ufff bunu nasıl yenicezz git gitde artıyor bu korkuu

 2. bügün teog un 1.oturumuna girdim çok kolaydı sadece güven lazımmış yarında girecem burdan giirenlere başarılar diliyorum hep dua edip çalışalımda koca 8sene boşa gitmesin

  • peki seneye bn 7.sınıfım ve kokrkmaktan ölüyorum öff :( :'( ve sadece teog 2 ye 15 gün kaldı ve benm 8.sınıfa grmmeme 5 ay gibi birşey kendime güvenmiyorum niye acaba konuları azda olsa çalştm :( rakiplermdn korkuyorum birde benm en büyük hayallerim var gerçek olmasını bklyrm sadece zaman gerekir zaman hayalim ise arkadaşım var onla dünya turu yapmk işlah olur :(

 3. valla çalışana kolay çalışmayana zor gelir herşey biz öğrenci olarak tek yapacağımız şey sıkı çalışmaktır.Çalışan kazanır,çalışmayan kaybeder.Uzun lafın kısası çalışanlar her zaman başarır.

 4. Bazı özel okullar ayn öyle yapiyo (doga yapmiyo diyen kisi de haklı gittigim icin biliyorum) ama bnce olay hep en sonunda haksızlık doğuruyor hepimiz bu ulkede de amerikadaki gibi sınavsız alım olsun ama o zmn torpil yapan aynen dediin gibi parayi basıp girenler olr bu işin baska oluru yok elden sadece başarılı olmak istiyenin oturup çalışması sonucu çıkıyo herseye ragmen

 5. arkadaslar bu sinav çok kotu
  deyin niçin:amerika 70yildir ayni sinav sistemi kulaniyo helebizim turkiye senedebir degiştiriyor.
  anladinizmi bu işten bu saygisizliga dur demenin vakti geldi
  onlarinki kolay oluyor bizimki

 6. Türkçe:19
  Matematik:20
  Fen:18
  İnkılap:14
  İngilizce:10
  Din:19

  (Eğitim gördüğüm okulda sınıf ayrımcılığı var benim bulunduğum sınıfın %80i tembel ve okul müdüresi bu sınıftan bir hayır çıkmaz diyerekten bize okulun en kötü hocalarını gönderiyorlar lan *** hocası not da vermiyor derste anlatamıyor gidi soru soruyorum cevap veremiyor tahtada dersi ben anlatıyorum bunun sorumlusu kim yine meb o hocaları zamanında atamasaydı belki şu anda bizim sınava giren diğer çalışkan öğrenciler gibi yüzümüz gülüyor olurduhani ben kendime tembel demiyorum ama zeki öğrencileri değerlendirmiyorlar ben özel okulada gittim ve ortalamam 97,57 gelmişti hakkımla kazandım niye orda rekabet vardı niye eğitim kalitesi süperdi ne zeki gençler var meb de çürütülen SİSTEM SINAVDAN ÖNCE KENDİNİ DÜZENLEMELİ!

 7. mat ve fen dışında gayet güzeldi bence helal sana MEBBB :D cidden he bence araların uzun olması kiapçıkların ayrı olması vs. çok güzel bişey çünkü hani böyle normal okul sınavı gibi oluyo iyi oluyo yani bence çok güzeldiii:)))

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.