5 Sınavlı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemi YGS Değişiyor

YGS sistemi değişiyor. Üniversiteye girişte 5 sınavlı yeni sistem geliyor. Yeni üniversiteye giriş sistemi nasıl olacak. 5 Sınavlı YGS üniversite sınavları ne zaman uygulanacak… İşte Detaylar :

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı çıkışında toplantıda ele alınan konulara değindi. Toplantıda üniversiteye girişte uygulanan sınav sisteminde köklü değişikliklere gidileceğini görüştüklerini söyledi.

ygs sınavı

MEB, TÜBİTAK, ÖSYM VE YÖK’ün işbirliğiyle hayata geçirilecek bu sınav sistemi uygulaması 2 yıl sürmeden aktif hale getirilmesi planlanıyor. Alınan duyumlara bakılarak YGS son defa 2015′te gerçekleşecek. O tarihten sonra öğrenciler artık yalnızca LYS sınavına tabii tutulacak. Yapıla değişiklikler bununla sınırlı kalmayacak. Bu bağlamda LYS sınavının kapsamında da farklılıklar yapılacak. Çalışmalara bakılarak, öğrencilerin tek sınav yapıldığında ki stresini azaltmak için öğrenciler son yıl 2 ay aralıklarla 5 dersten sınava tabii olacak. Bu sınavlar içinde hangisinden daha yüksek not elde edilmişse öğrenci bu puanla üniversitelere başvurabilecek.

İKİ AYDA BİR KEZ SINAV

Üzerinde çalışılan sistem kapsamında, lisede eğitim alan öğrencinin her yıl sonunda bir sınava tabii tutulacağı öngörülüyor. Lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda merkezi yazılılara tabii olacak öğrencilerin ders durumları bu şekilde incelenecek. Bu sınavlarda elde edilen puan bazında bu kişiler üniversiteye girmeye hak kazanacak. Bu sistem uygulanırsa; liselerde matematik, geometri, Türk Dili ve Edebiyatı, tarih, coğrafya gibi derslerde gerçekleştirilen sınavlar merkezi ortak sınavlar şeklinde olacak. Her öğrenci için bir depo hazırlanacak aldıkları puanlar burada birikecek. Sınavlar test ve açık uçlu sorulardan oluşacak.  Fen-Edebiyat fakültelerinde ait kimi bölümler için üniversiteye giriş puanı gerek kalmayacak dileyen öğrenciler puansız şekilde bu bölümlere girebilecek.  Buna ek olarak işletme, kimi mühendislikler gibi bölümlerin olduğu fakültelerin dilediği öğrenciyi seçme hakkı bulunacak. Öğrencilerin, ders haricindeki uygulamaları ve yaptıkları sosyal aktiviteleri de bir puana tabii olacak ve öğrencinin dosyasında yer alacak. Üniversiteye girişte bunlarda etkili olacak.

ÜNİVERSİTELER 3 YIL SÜRELİ OLABİLİR

Alınan bir duyuma göre ise üniversitelerin süresinin üç yıla düşürülmesi fikrinin geçerli olduğu yönünde. Üniversite sınavında başarı elde eden öğrencilerin dört yıl süreli üniversitenin bir senesini, dershanede almaları düşüncesi ortalıkta dolaşıyor. Üniversitelerin birinci senesinde öğrenciler, ortak ders almaktadır. Bu sistem gelecek senelere ön hazırlık biçimindedir. Dershanelerin amacının üniversiteyi kazandırmak için değil üniversiteye hazırlamak yönünde olması için çalışmalar yapılıyor.

Yeni Üniversite Sistemi, 5 Sınavlı Üniversite Giriş Sınavları Hakkında Yorumlarınızı Bekliyoruz.

40 yorum

  1. şu dershaneleri ygs hazırlık kalkmasına çok mutluyum. Çünki biz gittik de noldu isine gelenkeri kazandirdılar. islerine gelenlerle ilgilendiler kendileri de son model jiplerle dolaşıp seni beni bişey yerine koymuyorlar. yediler doymadılar ukalalıklarından geçilmiyor Dershane dershane diye tutturmayın .. ARKADAŞLAR

  2. Bu nasıl bir eğitim sistemidir ? Ben şuan 11. sııf öğrencisiyim yani 2015’teki sınaa hazırlanıyorum seneye dersaneler kaldırılıyor biz nasıl üniversiteyi kazanacağız ? Çok saçma canınız sıkıldıkça eğitim sistemini değiştiriyorsunuz

    • Yav bırakın allah aşkına herkes eğitim sisteminden rahatsız oldugu halde Akp hükumeti nasıl hala %50 oy alıyor anlamış değilim. Devirin artık şu akp denen rezilleri !

  3. Ne yapiyorsunuz biz öğrencilere aciyin yeter ya mevsime yönelik yönetmeliktee dgsklik yapıyorsunuz yiprandk artik okuma istegmzkalmadi 2yil snra öğrenci bulamayacksnz yeter yeter yeter understand me

  4. ben 2015 te ygs ye girecegim.benden önceki mezunların istedigi kadar ygs ye girme hakkı varken benim tek bir şansım olacak milleti stresten kurtarmak için bir çok ögrenciyi daha büyük bir yükün altına sokmak neden? nerede adalet? zaten denek olduk ya bune aynı sey sbs de de olmustu sbs de bizim üstümüzde denenmişti yeter artık ya!!! bune degişiklik aşkı YETER!!! OLAN BİZE OLUYOR !

  5. mezun olan öğrenciler ne olacak hayatını bu yola koyan insanın sonunu felakete bırakırsanız oda dayanamayıp ya kendini intihar eder ya da dağa çıkar vicdanınız nasıl kabul eder bilemiyorum ama tek isteğim bu mezun olanlar için üniversiteyi kazanana kadar YGS ve LYS onlar için geçerli olsun. lütfen duyarsız kalmayınız.

  6. nasıl yani e şimdi ben çözemedim her yıl bi sınavmı olacak yoksa son yıl 2 ay aralıkla 5 sınavmı eğer heryıl bi sınavsa lise 2. yada 3. sınıftakiler ne olacak 1 yılları gitmiş olacak ygs yede yetişemeyecekler ayrıca mesela 2015 te mezun olup son ygs ye girmiş ama kazanamamış kişilere ne olacak o kişiler bir defa daha nasıl girecekler sınava sistem değişirse tek şanslarımı olcak yani

  7. Artik akp kendi kendini cukura atmak istiyor arkadaslar bizim okulda yazililar cok zor oluyor diger okullarin cok basit oluyor biz demokratik ulkede yasamiyoruz arkadaslar bu ulkeyi onlar ilk defa dershane kaldirmasiylq batiriyorlar onlar ulkenin gelismemesi icin elinden geleni yapiyor arkadaslar ne bicim ulke yav arkdaslar bence tahminim ulkede yerel secimde baskalari kaznirsa biz dershane ve sinav sisytemi degismesin diyelim arkadaslar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.