40 Bin Öğretmen Ataması ve Kontenjanları 2014

40 Bin Öğretmen Ataması ve Kontenjanları 2014 hakkında bilgi kısaca.

TBMM Başkanlığına sunulan söz konusu kanun tasarısı 40 bin öğretmen kadrosunun ihdas edilmesini öngörüyor. Yasa tasarısının tam adı ise “Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”.

Bu tasarının değişiklik yapacağı kararname ise “Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” olarak geçiyor.

Tasarının kapsama alanına 2014 senesi Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında yapılan atamalar dahil değil. Dahil olanlar 35 bin adet öğretmen unvanlı kadro ile bin adet Bakanlığa dahil diğer hizmet sınıfı kadrolar. Tasarıya göre bu atamalar 2014 senesi 31 Aralık gününe kadar yapılacak.

Tasarının gerekçesinde altı çizilmesi gereken yerler ise şu şekilde:

“Son yıllarda 60 bin civarında öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Mevcut boş  öğretmen kadrolarının büyük çoğunluğunun bu atamalarda kullanılması ve 6 bin 110 adet boş kadro kalması nedeniyle ileride yapılacak atamaları karşılayacak yeterli sayıda boşöğretmen kadrosu bulunmamaktadır.

Bu nedenle, ağustos ayı içerisinde yapılacağı açıklanan 40 bin  öğretmen ataması ve ileride yapılabileceköğretmen atamalarında kullanılacak yeterli sayıda boş kadro bulunmadığından 40 bin  öğretmen kadrosu ihdas edilmesine ve 2014 yılıöğretmen atamalarında kullanılması için 35 bin ve diğer hizmet sınıflarında kullanılması için bin olmak üzere toplam 36 bin kadro kullanım izni verilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.”

2014_agustos_brans_dagilimi_ogretmen_atamasi_c3880

Öğretmen Adaylarına Müjde 40 Bin Öğretmen Ataması Yasa Tasarısı 2014 Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.