30 Bin Koruma Memuru Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

Koruma memuru alımı ne zaman başlıyor karar verildi. Koruma memuru başvuru şartları, 30 bin koruma memuru başvuruları ne zaman başlıyor, Koruma memuru başvuru şartları işte son durum

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı ihtiyacı gereği alımı yapılacak 30 bin koruma memuru konusunda fiziksel özellikler belirlendi. Açıköğretim lisesi ve diğer lise mezunları ile önlisans ve üniversite mezunları da koruma memuru olma hakkı vardır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı ihtiyacı gereği alımı yapılacak koruma memurları için yeni bir birim tahsis edilecek. Bu hususta kaleme alınmış kanunu TBMM’nin kısa süre içinde kabul edeceği belirtildi. Koruma memurları, kademeli bir şekilde dönem 3 bin kişi şeklinde alınacak. Toplamda 30 bin koruma memuru alımı gerçekleşecek.

koruma memuru
Koruma memurluğuna başvurmak isteyen kişilerde aranılan nitelikler şunlardır;

Koruma memuru olmayı arzulayan kişilerin, en az lise mezunu olması ve istenen sağlık koşullarını taşıması gereklidir. Ayrıca, tabii olunacak beden eğitimi sınavlarını başarıyla geçmek ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan dilimi artasında bir puan elde etmiş olmak gerekiyor. Aranılan fiziki nitelikler ise şöyle; erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda olmaları ve 25 yaşından küçük olma şartı aranmaktadır. Bu koruma memurluğu kadrolarına açıköğretim lisesi mezunları, diğer lise mezunları, ön lisans mezunları ve üniversite mezunları katılabilecektir.

Koruma memurları, 6 yıl vazife sürelerini doldurmalarının ardından “kıdemli koruma memuru” unvanı kazanacak ve dilerlerse 7. senede, sınava tabii olarak polisliğe geçiş yapabilecek. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10’luk bir kısmı kabul edilecek ve polisliği hak kazanmalarının ardından polislerin tüm terfi şartlarından faydalanabilecekler.

Adaylar her dönemde 3 bin kişilik kontenjanlar şeklinde koruma memuru olabilecek ve polis okullarında 4 ay eğitim almalarının ardından kadrolu koruma memuru unvanının kazanacaklar. Bu memurlar siyah üniforma giyerek ve silah taşıyarak vazifede bulunacaklar.

Bu memurlar tüm koruma hizmetlerinden mesul olacaktır. Hizmet yerleri ise devlet öğrenci yurtları, stadyumlar ve üniversiteler olacak. TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda hizmet yapmayacaklar. Bir vakaa karşısında delil toplama yetkileri de mevcut olacak. Polis gibi olaya ilk müdahale hakkı da saklı tutulacaktır.

30 Bin Koruma Memuru Başvuruları ve Koruma Memuru Başvuru Şartları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen İletebilirsiniz.

42 yorum

    • bekle bekle açıklanır :) 1 yıldır sallıyolar eylul ekim dediler kesın yıl sonu dediler artık kesinekesin ocak dediler ve ocakda bitti sallandıkca sallıyorlar pek umud etme burayı yasın zaten 25 altıysa gir lys ye normal polislige basvur niye ugrasıon zaten sınır bundada 25

  1. Aylardır takip ediyoruz ne kesin bir başvuru şartı nede başvuru zamanı yazıyor..bu konuya bir aydınlık getirmenizi rica ediyoruz.bir umut bekliyoruz ama boşuna galiba..

  2. ben lise mezunuyum. yaşım 24, boy 1.81, kilom 73,ben de koruma görevlisi olmak istiyorum ve kayıtlar ne zaman başlayacak sağlıklı bir bilgi bulamadım.hatta hiç bilgi bulamadım diyebilirim.bu konuda net bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar

  3. ben 27 yaşında 1.86 boyunda 80 kılodayım sporcu ve atletik biriyim ve ögg silahlı sertivikam var ve polis olmak istiyoyorum bu konuda askerde birçok derecem var her alanda 5 tane taktir belgem var bana yardımcı olursanız sevınırım taktir belgemin birini ışık koşanerden aldım ve askerde eğitim bölük çavuşuydum bana yadımcı olursanız sevınırım en buyuk hayalım polis olmak saygılarımla

  4. ya diğer sitelerde en az üni. mezunu olmak gerekiyo yazıyo burdaki bilgiler kesindir değil mi? Lise muzunu olanlar başvura biliyo ve 2012’de yapılan KPSS sınavın sonuçlarına göre alınacak değil mi?

  5. dikkat ettiniz mi.?hükümet ne zaman böyle kadrolu personel alacağını söylese aradan en az 3-4 sene geçiyor..şimdi söyleyin bana allah aşkına kaç seneden beridir içişleri bakanımız koruma memuru alınacığını söylüyor.ve şu anda gelinen noktaya bakın.kaç zamandır.birileri çıkıp memur alacağız diyorlar…o birilerini iki çift söz söylesek yasak olur mu..???bizim için mi geçerli bu koruma memurluğu yoksa bizden sonra gelecek nesiller için mi…?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.