3 Mart 1924 İnkılapları

3 mart 1924 kararları, 3 mart 1924 tarihinde kabul edilen kararlar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

3 Mart 1924 tarihinde dört kanun çıkarıldı ve bu dört kanun ile birlikte Türk devleti daha laik bir seviyeye getirebilmek için amaçlandı. Nitekim bu amaç o dönemde bir nebze de olsa gerçekleştirilmiş oldu.

3 Mart 1924 tarihinde yapılan yenilikler;

Halifelik kaldırıldı; Laikliğe geçmek için en büyük adım atıldı bu kararla birlikte halife ailesi olarak bilinen 155 kişi ülke sınırlarının dışına çıkarıldı. Böylece yapılacak olan inkılapların önünden büyük bir engel kaldırıldı. Halifeliğin kaldırılması ile birlikte halifelik kavgaları son bulurken ümmetçilik anlayışı da yok edildi.

Şerriye ve Evkaf Vekaleti Kaldırıldı; Bu kanunla Din işleri ve Vakıflar Bakanlığı’na son verildi. Bu kurum yerine Diyanet İşleri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü faaliyete geçirildi. Böylelikle din ile siyaset birbirinden ayrılmış oldu.

Erkanı Harbiye Reisliği Kaldırıldı; Harp Bakanlığı kurumu kaldırıldı ve bu kurum yerine Genelkurmay Başkanlığı faaliyete geçirildi. Bu kurum ile de ordu ve siyaset birbirinden ayrıldı.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu Çıkarıldı; Eğitim-öğretim faaliyetleri Maarif Bakanlığı çatısı altında birleştirildi. Böylece eğitim işleri tek bir Bakanlığa ait oldu ve eğitimdeki karışıklıklar ortadan kaldırıldı.

3 Mart 1924 Tarihinde Çıkarılan Kanunlar, 3 Mart 1924 Tarihinde Çıkarılan Yenilikler, 3 Mart 1924 Tarihinde Çıkan Kanunlar Konusundaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.