28 Şubat Belgeleri Artık TBMM’de

Cumhurbaşkanlığı , 28 Şubat sürecine ilişkin tüm kayıtları 4 klasör halinde Meclis Darbe Komisyonu’na gönderdi. Belgeler arasında Demirel’in MGK’ya hazırlık süreci, Köşk’teki görüşme trafiği de bulunuyor.

28 Şubat belgelerini Meclis'te

Yakup Bulut’un haberi

Çankaya Köşkü’nde bulunan 28 Şubat sürecinin tüm kayıtları 4 klasör halinde TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanlığı’na gönderildi. 27 Mayıs 1960 darbesinden bugüne kadar yaşanan fiili ve post modern darbe girişimlerini araştıran TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, bir dizi kamu kurum ve kuruluşu ile birlikte Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne yazı yazarak, dönemin belgelerini sormuştu.

Demirel o MGK’ya nasıl hazırlandı?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla, Çankaya’dan Meclis’in talebine olumlu yanıt verildi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği 28 Şubat dönemine ilişkin bilgi ve belgeleri 4 klasör içinde gönderdi. Klasörler içinde, Köşk’ün 28 Şubat MGK’sı öncesi ve sonrasına ilişkin tüm kayıtlar yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın gönderdiği belgeler arasında, Komisyon’un yazılı olarak talep ettiği, Çankaya Köşkü’nde 28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısına hazırlık belgeleri, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a yazdığı mektuplar, 28 Şubat sürecinin Cumhurbaşkanlığı yazışmaları, Hükümet tarafından gönderildiği halde imzalanmayarak geri gönderilen atama kararnamelerine ilişkin kayıtlar, teamüllere uygun hükümet kurma yetkisi verilmediğine ilişkin bilgiler bulunuyor.

Köşk’te yaşanan görüşme trafiği

Gönderilen belgeler arasında Çankaya Köşkü’nün görüşme trafiği de yer alıyor. Demirel’in MGK öncesi ve sonrası yaptığı görüşmelere ilişkin kayıtlar darbe komisyonu tarafından incelenecek. Uzmanlar klasörlerdeki belgeleri tasnif ettikten sonra komisyon üyeleri belgeler üzerinde çalışacak.

Darbe Komisyonu, Demirel’i dinledikten sonra Köşk’e dönemin kayıtları için yazı yazmıştı. Demirel, Erbakan’a mektup yazdığını söylemişti. Komisyon 28 Şubat 1997 tarihli MGK tutanaklarını da istemiş, MGK Genel Sekreterliği 2945 sayılı yasanın 10. Maddesini gerekçe göstererek reddetmişti.

Başbakanlık’tan 5 klasör gönderildi

28 Şubat belgelerinin yanı sıra Başbakanlık’tan da darbelere ilişkin kayıtlar istendi. 1957’den 1983’e kadar tüzük, yönetmelik ve yazılı talimatların tamamı Başbakanlık tarafından komisyona gönderildi. Başbakanlık toplam 839 sayfa halinde darbe ve muhtıralara ilişkin tüm bilgi ve belgeleri 5 klasör halinde TBMM’ye gönderdi. TRT de darbe komisyonuna olumlu yanıt verdi. Darbe ve müdahalelere ilişkin 22 CD içinde belgesel ve görsel görüntü kayıtları TRT Genel Müdürlüğü tarafından gönderildi.

BDDK 28 Şubat kayıtlarını verecek

28 ŞUBAT öncesi, sürec ve sonrasına ilişkin dönemin siyasetçi, asker ve bürokratlarının hesaphareketlerinin incelenmesi yönünde çalışma yapacaklarını hatırlatan Darbe Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, BDDK’nın kendilerine cevap vereceğini söyledi. BDDK’nın komisyonun talebine herhangi bir yanıt vermeyeceğine ilişkin haberler hatırlatılan Şahin, ”BDDK bize, talebimize yanıt vereceğini bildirdi. Bizim onlardan talebimiz 5 madde halinde ve bunların dördü zaten herhangi bir bankacılık sırrı ile ilgili uzaktan yakından ilsi yok. Diğer bir talebimiz bankacılıksırrı kapsamında tutulmuş ise ona da saygı gösteririz” dedi.

KaynaK. Star

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.