24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Yazı

Bizler için dünyanın tüm bilgisini araştıran bizleri anne ve babamızdan sonra en çok düşünen o değerli insanlar Öğretmenler Günü İle İlgili Yazı Kısa olarak hazırlayıp sizler için sunuyoruz.

24 Kasım Öğretmenler Günü

Eğitim ve öğretimin en büyük kahramanları, bu hizmetin her alanında emeği olan kişiler öğretmenlerimizdir. Öğretmen mesleğinin elde edilmesi için, bu mesleği içeren bir bölüm bitirmek ve eğitime yeterlilik belgesi olan formasyonu almış olmak şarttır. İlköğretim ilk derece sınıfları yani 1 ve 5. sınıf ile arasındaki sınıflara hizmet verenler sınıf öğretmenleridir. İlköğretim ikinci derece sınıfları yani 6 ve 8. ile arasındaki sınıflar ile orta öğretime branş öğretmenleri hizmet verir. Fakat bunun bir istisnası vardır ki; özel okullarda ilköğretim 1.derece sınıflarına da branş öğretmenleri hizmet edebilmektedir. 24 Kasım Öğretmenler Günü Hakkında Yazı ve Bilgi

Sınıf öğretmenleri, eğitim fakültesi mezunu kişilerden seçilmektedir. Branş öğretmenleri ise eğitim fakültesinin belli bölümlerinde yada teknik eğitim fakültelerinden mezun kişiler arasından seçilmektedir. Türkiye ilk kez öğretmen yetiştirilen kurum 16 Mart 1848’de hizmete açılmıştır. Yine eski dönemlerde öğretmenlere muallim adı verilirdi.

Atatürk, Millet Mektepleri’nde öğremtenlik yapmış ve yine Bakanlar Kurulunun 11.11.1928 tarihinde düzenlediği kurulda Atatürk Başöğretmenlik unvanının sahibi olmuştur. 24 Kasım ise Atatürk’ün bu ünvanı kabul ettiği tarihtir. Atatürk, öğretmenlerin bu ülkede ne denli emeğinin olduğunu  Kurtuluş Savaşı’nda açıkça anlamıştır. Yurdumuz işgal altındayken öğretmenler “Öğüt Kurulları” adı verilen meclisler kurarak halka özgürlük ve bağımsızlığımız için fikirler veriyorlardı. Bunun haricinde ise öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile beraber “Milli Kongre Cephesi”ni kurmuş ve İzmir düşman altında iken Sultanahmet Mitingini hazırlayarak halka ulus için mücadele nefesi aşılmıştır.

Öğretmenlik çok kutsal ve sabır isteyen bir meslektir. Mesleğine aşık öğretmenler her zaman eşsiz öğrenciler yetiştirmişlerdir. Ülkenin tüm meslek grubunda çalışanlar hep bir öğretmen elinden çıkmıştır. Atatürk “Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” ve “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” demiş, ve ülkemiz için yaşam için öğretmenliğin ne denli önemli olduğunu anlatmıştır.

Bir milletin medeniyet seviyesi, yaptığı icraatlar, kültürü tamamen öğretmenlerin elindedir. Ülke beraberliği ve refahı öğretmenlerin elindedir.

Atatürk’ün 100. Doğum yıldönümünün kutlandığı yıl olan 1981 senesinde, artık her yıl 24 Kasımın Öğretmenler Günü adı altında kutlanması kararı verilmiştir. Öğretmenler Günü’nde öğretmenin hayatımızdaki önemi anlatılır. Öğretmenlerimizin de rahat etmesi için isteklerde bulunulur. Türk tarihine damga vuran öğretmenler konu edilir. Gençliğin minnet kaldığı öğretmenler için şükranlar sunulur. Yine o yıl içinde mesleğe adım atmış öğretmenler görevleri için yemin ederler.

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.