23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli Mücadele dönemi Birinci Dünya Savaşı’nın akabinde Anadolu coğrafyası merkezinde etkin olarak başlayıp yerel kuvvetler şeklinde halkın direnişiyle ve daha sonra düzenli ordunun devreye girmesiyle birçok cephede kazanılan savaşlar sonucunda zaferle neticelenmiştir.

Milli Mücadele Dönemi 1919 -1922 yılları arasında gerçekleşmiştir. Bu dönemde İstanbul Hükümeti ve Ankara Hükümeti bulunmaktaydı. Mustafa Kemal’in Samsun’a gönderilmesi ve Amasya Genelgesi ile Milli Mücadele’yi resmiyete dökmesinin ardından yaptığı kongrelerle Ankara merkezli bir hükümet kurması gerçekleşmiştir.

23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Meclisin açılmasıyla Milli Mücadele örgütlenme safhası ve mücadele safhası meclisten yönetilmiştir. Anadolu’nun dört bir yanı düşmanla çevriliyken hükümetler Milli Mücadele’ye destek olmuştur.

Saltanatın kaldırılıp Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla cumhuriyetin ilan edilip Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi oluşmuştur. 23 Nisan çocuklara armağan edilen bir bayram olarak Cumhuriyet Tarihi’nde anlatılmaktadır.

23 Nisan 1920 meclisin açılışı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Çünkü meclis milletin iradesinin tecelli ettiği yerdir. Milletin temsil edildiği yerde milli bir egemenlik olduğundan bugün meclisin açılışı olarak ayrı bir anlam ifade etmektedir.

Bu nedenlerle 23 Nisan yakın tarihimizde bir dönüm noktasının başlangıcını oluşturan bir tarihtir. Meclisin açılmasıyla, devletin ve rejimin değişeceği anlaşılmıştır. Milli egemenliğe dayalı bir yönetim benimsenmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.