23 Nisan İle İlgili Yazı Uzun Ve Kısa

Bu yazımızda 23 Nisan ile ilgili yazı uzun ve kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı 1914 – 1918 yılları arasında sürmüştür. Ardından Mütareke yılları başlamıştır. 1918 – 1922 yılları arasında da Milli Mücadele sürmüştür. Milli Mücadele yıllarında İstanbul Hükümeti ve Ankara Hükümeti Milli Mücadele’ye katkı sağlamıştır.

Ankara Hükümeti’nin 23 Nisan 1920’de açtığı Büyük Millet Meclisi ile merkez hükümet olma yoluna girip yeni devlet kurma ideali şekillenmiştir. Meclisin açıldığı gün olarak tarihe geçen 23 Nisan, meclisin açılışı nedeniyle Ulusal Egemenlik günü olarak kutlanmaktadır.

Ayrıca 23 Nisan Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaktadır. Bu durumda 23 Nisan bütün yurtta Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. 23 Nisan’da meclisin açılması ulusal egemenliğin kaynağını oluşturduğu için değerlidir.

Ulusal Egemenlik, meclisin açılmasıyla bir ortam oluşturmuş ve saltanatın kaldırılmasıyla da cumhuriyetin ilan edilmesi için bir zemin oluşmuştur. 23 Nisan’da Çocuk Bayramı kutlamaları bütün dünya çocukları için dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan gerçekleştirilir.

///

23 Nisan milli bayramımızdır. Bu bayramda milli egemenliğimizi pekiştiren birçok etkinlikler yapılır. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde oluruz. Coşkuyla kutlanan bir milli bayramdır. Resmi törenler ve sosyal etkinlikler düzenlenir.

23 Nisan’da çocukların bayramı da kutlanır. Çocuklar devlet adamları rolünde meclis binasında çeşitli kademelerde sembolik görevler edinirler. Bugünde çocukların istekleri yerine getirilir. Meclis halkın ziyaretine açılır. Meclisin sokaklarında gösteriler yapılır. Her yer bayraklarla donatılır.

23 Nisan İle İlgili Yazı Uzun Ve Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.