22 Nisan Dünya Günü Anlamı ve Önemi

Bugün 22 Nisan 2013 Dünya Günü. 22 Nisan Dünya Günü demek yeni iklim demek, iklim değişikliğinin yeni yüzü demektir.

Dünya Günü uluslararası bilinen adıyla “Mother Earth Day”, ilk kez San Francisco kentinde 1969 yılında Ulusal UNESCO Dünya Konferansı sırasında, John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehlikelere dikkat çekmek gayesiyle özel bir gün düzenlenmesi düşüncesi ile ortaya çıkmış ve her 22 Nisan Dünya Günü olarak kutlanmaya devam etmiştir. Dünya günü her yıl farklı bir tema ile kutlanmakta. Bu yıl yani 2013 Dünya Günü, iklim değişiklikleri ana temasıyla kutlanacaktır.

2013 yılı Dünya Günü, iklim değişiklikleri ana temasıyla kutlanacaktır.

turizmhaftasi

22 Nisan Dünya Günü, üzerinde yaşayan irili ufaklı tüm canlıların dünyamızın ekosisteminin bizlere bahşettiği hayat ve sürekliliği hatırlamak için düzenli olarak kutlanır.

Dünya günü ilk olarak 22 Nisan 1970 tarihinde kutlanmış ve bugün ilk Dünya Günü olması sebebiyle tarihe kaydedilmiştir. Bahsi geçen bu kutlamalara 20 milyon civarında insan katılım göstermiş, birçok konferans ve sempozyum tertiplenmiş, dikkatler çevre sorunlarına çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanarak yürürlüğe girmiştir.

22 Nisan Dünya Gününüz Kutlu Olsun

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.