21 Temmuz 2013 DGS Soruları ve Cevapları

ÖSYM tarafından bugün DGS (Dikey Geçiş Sınavı) yapıldı.  Daha önce belirtilen takvimde yani bugün 21 Temmuz 2013 Pazar günü yapılan DGS soruları ve cevapları ÖSYM tarafından en geç 2 iş günü içerisinde yayınlanması bekleniyor.

cf90d64291b50f5308aba4b3b0243ce9Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) bugün sona erdi. 2013 DGS’ye, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar girdi. Peki 2013 DGS soruları ve cevap anahtarı ne zaman açıklanacak. Bilindiği üzere ÖSYM merkezi sınav sorularını sınav günü yayınlamamaktadır.  Sınavdan sonra 2 ya da daha fazla bir gün sonra sorular yayınlanır.

2013 DGS Soruları ve Cevapları İçin Tıklayın

ÖSYM tarafından 2013 DGS soruları ve cevapları açıklandığında bu sayfada yer alacaktır. Sınava giren adaylar DGS soruları yayınlanana kadar meraklarını gidermek adına bu sayfa altından sınavda çıkan soruları ve cevapları paylaşabilirler.

Sınavda Çıkan 2013 DGS Soruları ile Cevaplarından Hatırladıklarınızı ve Sınava Dair Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

25 yorum

 1. dgs bence oncekı yıllara nazaran daha zordu ve bence gıttıkce de zorlastırıyorlar bende sayısalcıyım ama mat o kadar agır geldı kı gercekten sayısal ogrencısıyım demeye utanıyorum . artık 2014 de kaldı hayallerım . 2014 de dgs ye gırecek arkadaslara sımdıden basarılar dılıyorum..

 2. Merhaba arkadaşlar..Ben de bir kaç kere dgs sınavına girdim ve girmiş olduğum sınavların içerisinde en zoru ve en oyalayıcı zaman alıcı sınav ne yazıkkı bu seneki dgs sınavıydı. Zaten sınav esnasında soruları görünce direkt bir moral çöküntüsü yaşadım. Kaldı ki sayısalcı olaraka Türkçede yapma zorunluluğum var. Bana en çok saçma gelen nokta neden sayısalcılar sadece sayısal, sözelcilerde sadece sözel bölümden sınava tabii tutulmuyor. Arkadaş bana asıl puan getiren sayısal bölüm ise neden ben sayısala ayırmam gereken surenın 1 saatınıde sözele ayırıyorum. Ve son bir şey sınav çok kolaydı diyipte sınavdan korkunç komik rakamlar alan çok kişi tanıyorum. O yüzden burda kimse kimseyi kandırmasın. Ve gerçekten çok komik duruma düşüyorlar:))))

 3. sorular yayınlandı ösym de fakat sorulara bakınca şıkları karıştırmamak soruları tekrar hatırlamak biraz can sıkıcı oluyor ne vardı erkenden yaynlasalardı kac gün sonra soruları veriyorlar alsınlar başlarına çalsınlar

 4. Yorumların hepsini okudum bazı dingiller cok basit diyor sorulara. yok 80 matematik yaptım 75 türkçe yaptım. siz gidin gülahınıza anlatın. Burda gelip insanların morelini bozmayın. cok iyi geçen arkadaşlara sesleniyorum siz daha 80 matematigi 180 dk da yapamazsınız. Madem cok zekisininz yapmışınız ya bu kadar zekı adam dgs sınavında degil Ygs lys de 4 yıllık fakultede olurdu. Oyuzden boş boş konuşan insanlara kulak asmayın.

 5. slm .bu bimar er dediğin şey başbakanlığa bağlı diyorlar ama öyle bir şey yok yazdığın dilekçe hiç kimsenin umurunda değil direk kaymakamlık birimine gidiyorr

 6. DGS sınavından 8 gün geçmesine rağmen hala sınav soru ve cevapları bir sır gibi saklanmakta. Zaten zor sorular sınavda moralimizi bozdu, alışılmış dışında sorularla karşılaşınca moral çöküntüsüne ve ümitsizliğe kapıldım. Bana göre en az üç sayısal soruda da şıklarda sonuç yoktu hatalı sorular ile birlikte açıklanmasını bekliyoruz

 7. selamun aleykum arkadaşlar bende bu sene dgs ye girdim lakin şunu merak ediyorum aynı anda örgün okuyup ilitamdanda okunabiliyor mu? Benim için çok önemli..yardımcı olursanız seuınirim.şimdiden teşekkürler.Rabbim yardımcımız olsun.selametle.

 8. Beyler ösym yine bize yapacağını yaptı soruları yayınlamadı. Büyük ihtimal bizlerin çok zamanını alan sözel bölümünde ki iki şıklı şüpheli soruları ayıklıyorlar.

 9. Meslek Yüksekokul mezunu olarak DGS sınavına girmiş ve üniversitelerin kısıtlı kontejan ve puan yüksekliği nedeniyle bu zamana kadar kazanamamış arkadaşlar,aynı amaçta koşan bir topluluk olarak 2000’li yıllarda Ecevit hükümeti döneminde çıkarılan DGS sınavında gerek soruların fazlalığı, zorluğu ve sürenin kısıtlılığından dolayı DGS sınavının tamamen kaldırılması ile ilgili olarak; AOF’nin meslek liselerinden ve diğer liselerden üniversiteye meslek yüksek okullarına direkt geçişin sağlandığı gibi gibi bu uygulamanın öncesinde üniversite sınavına girmiş ve meslek yüksekokullarını kazanmış ve mezun olmuş kişilerinde direkt mühendislik ve diğer 4 yıllık fakültelere direkt geçişin sağlanması amacıyla yasa ve yönetmeliklerin yapılması konusunda ortak bir şikayet ve öneri metninin Başbakanlığa yani BİMER’e internet sayfasından yazılmasında fayda var kanaatindeyim.

 10. İyi günler ben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi lojistik öğrencisiyim. DGS sınavına girdim. soru ve cevapları sanırım verilmemiş acaba ne zaman açıklanır? bir de sınav tercihleri en geç ne zamana yapılır? Tercih sonuçları en geç ne zaman açıklanır? bir de ben eğer sınavı kazanamazsam açık öğretimden işletme okumak istiyorum bunun için de tercih yapmam gerekir mi? ya da bunun için sınava girmem gerekir miydi? Verceğiniz cevaplar gerçekten çok gerekli çünkü hiçbir fikrim yok bu konu hakkında. Teşekkür ederim.

  • soruların ve sonuçların ne zaman açıklanacağı şuan bilinmiyor. ösym yine bi oyun peşinde. Büyük ihtimalle 2 şık arasında kalınılan türkçe soruları hatalı ve bu hataları nasıl düzeltecekleri konusunda kafaları epey karışık.

   Eger kazanamazsan da AÖf Den takip et. eğer sen mezun olmuşsan 2. üniversite kapsamında direk gidip kayıt yapabiliyorsun. herhangi bir sınava girip tercih falan yapmana gerekyok.

   • Kardeş bu dgs den bende sıkılmaya başladım. Dün Aöf Eskişehir Ünv. aradım. İki yıllık Aöf mezunu olduğumu ve 3.sınıftan devam edip edemeyeceğimi sordum. Bölümümü sordu.Ben ilahiyat dedim.Tabi bizim bölümün Aöf de 3-4 yok. Onlrda öyle söyledilr. Bende başka bir bölüm okumak istsm oluyor mu diye sordum.Onlarda normalde bu tür uygulamalr geçmiş yıllarda oldu anck geçen yıl kaldırıldı (olmadı) dediler.Ben de bu yıl olur mu acaba dedim? Yöktem gelecek karara bağlı. 30 Eylülde kaytlr başlayck tekrar ara dediler. Yani en azından bir lisansımz olsun düşüncesiyle hareket ediyorm

 11. YÖK+ÖSYM den bir isteğim var. 2005 meslek lisesi mezunuyum. O yıllarda var olan ancak geçen yıl tarihe kavuşan, 10 binlerce öğrencinin kat sayı saçmalığı yüzünden eğitim hakkı elinden alınan öğrencilerden biriyim. Yaklaşık 30 yaşıma geldim. Çocuk çoluğa karıştık. Artık bu aşamadan sonra tekrar YGS-LYS ile uğraşabilecek durumda değilim.Zor şartlar altında en azından 2 yıllık üniversite okuduk. Sizden ricam geçmiş yıllarda hakkı gasp edilmiş öğrencilere eğitim hakkının geri iade edilmesidir. Evet bizim hakkımız siz yetkililer tarafından gasp edilmedi. Önceki yetkililer tarafından gasp edildi. Ama onlar bizim hakkımızı yiyerek ahımızı, bedduamızı aldılar. Sizlerde yıllarca mağdur olan bizlere bir iyilik yaparak bizlerin duasını alabilirsiniz. Çok şey istemiyoruz. İstediğimiz tek şey DGS den düşük puanda alsak kendi bölümümüzü okuyarak mezun olmamızı sağlamanız. Mesajımı okuyan yetkili biri olursa lütfen şu mübarek Ramazan ayı hatırına, en azından değerlendirmeye alınız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.