2018 LGS Liseye Giriş Sınavı Tarihi Ne Zaman?

Aşağıda 2018 LGS liseye giriş sınavı tarihi ne zaman kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde merkezi sınavlar aracılığıyla liselere giriş sınavı yapılmaktadır. İlköğretim seviyesinde mezun konumuna gelen adaylar liselere giriş sınavına katılabilir. Her öğrenci semtindeki en yakın beş okula yerleşmeye hak kazanacaktır. Temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavı olarak yapılan sınav, liselere giriş sınavı olarak tatbik edilecektir.

Merkezi sınavlar çoktan seçmeli olarak yapılmaktadır. Liselere giriş sınavı da MYS ve LGS olarak yapılacaktır. Mahalli Yerleştirme Sınavı olarak gerçekleştirilecek sınavlarda 90 soru sorulacaktır. 135 dakika sürecektir.  2018 LGS 2 Haziran 2018 tarihinde Cumartesi günü saat 10’da yapılacaktır. Oldukça önemli görülen bir sınavdır. Dokuz okul tercihinden 5 okul mutlak olarak seçilecektir. En yakın okula yerleşme sağlanacaktır.

Öğrencilerin isteği ve velilerin onayıyla okul yerleştirmeleri yapılacaktır. Öğrencilerin liselere girişi böylece sağlanacaktır. Her sene yapılan liselere giriş sınavı bu sene değişikliğe uğramıştır. 90 sorunun 135 dakika içinde cevaplanması istenmektedir. 9 okul tercihinden 5 mutlak tercihin yerleştirme için uygun olması istenmektedir.

Lise hayatı öğrenciler için çok belirleyicidir. Bu nedenle sınav da oldukça önemlidir. Sınav öğrencilerin hayatını doğrudan etkilemektedir. Çünkü üniversite aşamasında da kilit rol oynamaktadır. Üniversite de mesleği doğrudan etkilemektedir. Meslek insan hayatında geçimi ve evliliği doğrudan etkilemektedir.  Bu nedenle işin temelinde ilk olarak liselere giriş sınavı bulunmaktadır. İşi baştan sıkı tutmalıdır.

2018 LGS Liseye Giriş Sınavı Tarihi Ne Zaman Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.