2015 Yeni Üniversite Sınav Sistemi Anlatıldı

2015 Yeni Üniversite Sınav Sistemi Anlatıldı hakkında bilgi kısaca.

Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanı, bir sene içerisinde her ay girilebilecek 12 sınavdan oluşan bir üniversiteye giriş sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Sınav sistemi TOEFL sınavlarına benzeyecek. Öğrenci her ay girdiği sınavlardan en yüksek notu aldığı sınava göre değerlendirilecek.

Başkent Öğretmenevi’nde eğitim muhabirlerine iftar yemeği veren Nabi Avcı, soruları da yanıtladı. Kendisine gelen ve başbakanın bakanlar kurulunda soruların açıklanması hakkında talimat verip YDS ve YGS hakkında düzenlemeye gidildiği hakkındaki Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıklaması olup olmadığı şeklindeki ifadeye “yanlış anlaşılma olabileceği” şeklinde yanıt veren Avcı, başbakanın herhangi bir talimatı olmadığını vurguladı.

Konunu doğru kısmının bakanlar kuruluna bilgi verilmesi olduğunu ifade eden Avcı, sadece “bunu çalışalım” şeklinde bir ifadenin geçtiğini belirtti. Bunun bilgi edinme yasasına dahil olmadığını belirten Avcı, bunun bir takım şeyleri gizlemek için alınmış bir karar olmadığını vurguladı. Bunun kanıtının ise Ömer Dinçer zamanında başlamış bir çalışma  ve planlı bir süreç olduğunu söyledi.

TOEFL’a istenildiği zaman girilebileceğini hatırlatan Avcı, sınavda toplamda milyonlarca soru bulunduğunu fakat bir sınavdaki sorunun bir daha sorulmadığını belirtti. Avcı, bu sınavdan alınan en yüksek puanla öğrenci kabul eden programlara başvuruda bulunulabileceğini kaydetti. Buna benzer bir sistemin üniversiteye geçişte de uygulamaya koyulacağını söyledi.

Avcı öğrencilerin her ay sınava girme haklarının olacağını belirtti. Eskisi gibi bir sınavın veya senenin belli aylarında girilen sınavların puanının geçerli olmayacağını ifade eden Avcı proje üzerinde çalıştıklarını fakat hayata geçmesi için soru birikintisinin oluşması gerektiğini ifade etti. Senede 12 kez sınav yapılacak olursa 12 kere bu büyüklükte sınav sorularına ihtiyaç oluşacağını kaydetti. Bunu senelere yayınca durumun iyice büyüyeceğini ifade eden Avcı, TEOG sınavındaki soru iptalleri ile ilgili olarak da soruların yanlış olduğuna inanmadığını söyledi.

KPSS’nin A ve B grubu kadroları ile öğretmenlik kadroları için yapılan sınavında bir sorunun iptal edildiğini ve bunun ÖSYM’nin kararı olduğunu belirten Avcı, sorunun Temmuz ayındaki sabah oturumunda bulunan Genel Kültür Testinde yer aldığını belirtti.

Avcı lise son sınıf öğrencilerine de bir telafi sınavı hakkı vereceklerini açıkladı. Devamsızlıktan son sınıfta kalınamaması için de bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Avcı, önceden var olan 70 lise türünün 7’ye düşürüldüğünü kaydetti ve meslek liseleri dahil tüm 9. sınıf derslerini ortak olacağını belirtti. 2 bin 200 öğrencinin özel okullardan devlet okullarına geçiş yaptığını kaydeden Avcı, el yazısı hakkında öğrencilerin sıkıntılarının bulunduğu ile ilgili bir soruya da MEB’in en güzel işlerinden birinin bu olduğu şeklinde bir yanıt verdi. Milli yazı karakterinin oluşmasında el yazısının büyük katkısı olduğunu söyleyen Avcı, sürekliliğinin sağlanmasını istediklerini vurguladı.

TOEFL’ın açılımı ise Test of English as a Foreign Language/ Yabancı Dil olarak İngilizce Sınavı olarak geçiyor. Sınavı düzenleyen ABD’li Educational Testing Services bunu 130 ülkede yapıyor. Bir sene içinde 50’den fazla kez uygulanan bu sınavda aldığınız en yüksek puan geçerli oluyor ve Standart Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanıp kullanamadığınız anlaşılıyor.

Üniversiteye Geçiş Sistemi 2015 Ne Olacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

25 yorum

 1. ya bir sistem koyun ona göre çalışalım.ya bence sadece lise ortalaması ile girelim sizle ne söylersiniz arkadaşlar tabi birde lise ortalaması düşük olanlar var lüten bir sistem üzerine kurulsun artık

  • once meslek liselerini kaldirin bence cunku lisede tm agirlikli okuyan birinin diploma notuyla kuaforluk gifa cocuk gelisimi gibi okuyanlarin diploma notu nasil bir edile bilinir bence liselerde meslek olayini kaldirin insanlar universite seviyo meslek sahibi olabilmek icin diploma notu gorulen derslere gore degisiyo…30 yil onceki sistemi kaldirin ozamsn insanlar universite pekte tercih etmiyordu hemsirelik oku hemsire cikiyordun ogretmen lisesini oku ogretmen oluyordun simdi bu sstem i etik bulmuyorum birakin lisede esit olsun butun liseler meslegi kaldirin universitede secsin gencler ne guzel hemsirelik oku hop sinavsiz gecis ysp hop lisans tamamlamada gelsin atan diger kardesime yazik gunah degilmi okadar okuycak dersanelere para vercek digerleri meslek devami diye kaymagini yiycek size soyluyorum 12 yasimdaki cocuk meslek secebilirmi muhasebe ne ne is yapar yada cocuk gelisim anestezi vs hrm olmak istiyormu bir cogu aile zoruyla yaziliyo liseler lutfen tektip olsun duz veya super lise meslek lise ogretmenlerinide unibersitelerde gorevlerini icra etsinler

  • bu ne ya hep eğitim sistemini değiştirip duruyolar.. çocuk oyunçağı değil bu bari kesin olarak belirleyin ona göre çalışalım ne kadar dengesiz bir sistem var eğitimde

 2. Her ay sınava girmek nedor ya bizde ınsanız ve artık denene tahtası olarak kullanılmak istemiyoruz yeter artık ayrıca su belirsizligi giderinki bizde ders planimizi ona gore yapalim

 3. Sacma sapan sinav sistemleri getirmeyin acikta kalmak istemiyoruz .
  11. Sinifim ve hangi sistemle nasil sinava girecegimi bilmiyorum
  İnsanlari böyle belirsiz seylerle yormayin .
  Degismesin sistem
  Biz 3 senedir bu sistem üzerine calisiyo, calistiriliyoruz !
  Ne hakkiniz var tüm emeklerimizi bosa cikarmaya
  Böyle bir sistem gelicekse eger
  Belirli bir zaman koyun !
  Ögrenciler 9. Siniftan baslasinlar o sisteme göre calismaya
  Hakkimiza girmeyin !
  Biz bu sistemle sinava girmek istiyoruz
  12 sinav nedir ya ?
  12 sinavda 12 yil yaslaniriz biz !
  Bizi düsünsün birileride artik !

 4. biraz sınav hakkında ayrıntı verseydiniz iyi olurdu . meb yine getirip bizi bulacak yine bence teog gibi son anda vuracaklar golü . bari önceden söyleseler neyle karşılaşacağımızıda ona göre çalışsak . oyuncak ettiler arkadaş bu sınavları !!!!!!

 5. İnsaf yahu insaff teog diye bisey geldi. Kaac ogreni liseye yerlesemedi acikta kaldi eger universite sinavida bole bisey olursa puan iyi ama yerlesememe durumu olursa Allah sorsun bunlari boyle yapanlara. İnsallah hakkimizda hayirlisi olur. 11 e gidiyorum hocalar simdiden calisin diyor. E calisacgiz ama ygs lys kalkiyormu bilmiyoruzki ygs kitabi alacaz . Brlli degil nasil olacagi calisamiyoruz o yuzdennnnn yeter ya aciklik getirin artik be oyuncaginiz degiliz.

 6. meslek liseleri ne olacak ?mesela meslek lisesinde bölüm seçiyoruz ya illaha o bölümün ünüversitesini mi okucaz. ya da aldımız puana göre başka bir bir bölümün üniversitesini okuyabilirmiyiz ?

 7. Ben bir bakımada insanların haklarına girdiklerini düşünüyorum 2013 2014 ortaokul mezunları sınavla birlikte 6 7 ve 8 sınıf ortalamalarının alınacagını 8 sınıfta öğreniyor hocalar yazılı notlarında öğrencilere adil davranmayabiliyorlar o yüzden sınvdan ne kadar yüksek alırsa alsın 6 7. Sınıf not ortalaması düşük olduğu için öğrencinin puanı aşağı düşüyor . Sınavdan düşük alan bir öğrnci 6 7 ve 8 sınıf ortalaması yüksek olduğu için düşük alan öğrenci ile yüksek alan ögrencinin notları eştlndi . Ben tekrar aynı olmasın istiyorum.

 8. abi sınav yapacaksınız da bu 1 sınavda 9,10,11,12.sınıf bütün konular mı var?12 kez olacak sınavın hangisi 9 hangisi 10,11,12 biraz sınav içeriğini anlatın.12 sınav yapılacaksa soru havuzu buna kaç yıl dayanacak.2019 da ki sisteme kadar bile dayanamaz.Ayrıca her sınavdan ygs’deki gibi 40 lira ücret mi alacaksınız.12 sınava girmek isteyen aday 480 lira mı verecek?
  millet tatilden gelmeye başladı oldu ağustos artık bir el atın.12 sınavın her biri bütün lise müfredatını kapsıyorsa,12.sınıflar ilk sınavı eylül ya da ekimde olacaklar ne yapabilirler ki(örneğin mat2 -özel tanımlı fonksiyonlar-limit ve süreklilik-türev-integral)…ÖSYM zaten senede 40 sınav yapıyor üniversite giriş sitemindeki sınav sayısı 12 ye çıkartırsanız ne olacak, zaten 1 sene 52 hafta bunun altından kalkabilecekmişsiniz gibi…
  sınav tarzını?
  sınav soru sayısı?
  sınavdaki konuların dağılımı?
  sınav süresi?
  olacak sınavın zamanı(ay ve gün)?
  mezunların sınava tabi tutulup tutulmaması?(artık aç gezecekler herhalde çünkü Türkiye’deki sistem o kadar mükemmel ki daha ne olacak belli değil)
  birde eğitim sisteminin başındaki insanlara sesleniyorum.Allah’a cennete cehenneme inanıyorsanız ben Müslümanım diyorsanız şunu söyleyeyim SAKIN GECE YATARKEN YATAGINIZDA RAHAT UYUMAYIN.
  insanlar defalarca sitelerde bangır bangır bagrıyor ne zamandan beri,sizin hala Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan sistemi oluşturamıyor olmanız ne kadar acı.
  Allah bilir sistemi %100 belli etmemenizin nedeni dershaneler hemen kaynak basmasın. Sistemlerini oluşturamasınlar. Ama onlar çok para alsalar da onun karşılığını fazlasıyla veriyorlar. peki siz ne yapıyosunuz?????

  • Aynen bencede aciklik getirilsin artik nasil olup olmayacagi.lise ortalamasiyla gidersek kotu olur cunku hocalrin bazilari uan veriyor ama sonucta yazilida kopya cekeni var cekmeyrni var boyle haksizlik mi olur ama universite sinavinda cekilemez. Okul puanlariyla gitmeyelim cok sacma. Bari sinava girelim en yuksek hangisinden alirsak onunla girelim universiteye hic degilse kafamizin calistigi derse calisir yuksek aliriz aciklik getirin artik

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.