25-26 Kasım 2015 TEOG Soruları ve Cevapları 1. Dönem indir

TEOG ilk aşama sınavı 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde yapıldı, sonra lise seçme zamanı. Öncelikle bütün öğrencilere başarılar diliyorum. Ama bu sınavdan önce ben birkaç veriyi paylaşmak istedim. Çünkü şuna eminim ki bütün veliler ve öğrenciler TEOG aşamasını çocuklarının geleceği için sanki hayatlarının en önemli aşaması gibi görüyorlar.  Türkçe Matematik Fen ve Teknoloji İngilizce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İnkilap Tarihi TEOG Soruları ve cevapları 25-26 Kasım 2015 Çarşamba Perşembe günkü sınavların hemen akabinde bu sayfada yayınlandı. Sınava girecek olan öğrenciler bu sayfada yorum yapıyorlar. Ama bunun ne kadar büyük yanılgı olduğunu bu yazıyı okuduğunuzda anlayacaksınız diye umuyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra çocuklarınızın biraz daha test çözmesi yerine biraz daha beceri kazanması konusunda çalışacağınızı umuyorum. Ama eminim veliler öğrenciler lise seçimi için ellerinde bir tane taban puan rehberi puan kaç gelirse nereyi kazanırım diye sanal bir kandırmaca yaşıyordur. Oysa lise eğitimi bunun çok ötesinde bir anlam taşıyor, lise çocuğunuzun kişiliğini, gelecekte ilgileneceği alanı, nasıl bir sosyal çevreye sahip olacağını, dünya vatandaşı olup olmayacağı, sıradan bir insan mı yoksa seçkin bir birey mi olacağını belirleyecek önemli bir eğitim kademesidir.

Ülkemizde lise eğitiminin bu konularda başarısız olduğunu söylememiz abartı olmayacaktır. Şimdi bir daha düşünün ülkemizde lise mezunları üniversite sınavları için test çözmekten başka ne yapıyor ya da sizin çocuğunuzda lisede bundan farklı ne yapacak? Oysa dünyanın gelişmiş ülkelerinde lise mezuniyet kavramları bizden çok daha farklı.

2015 1. Dönem TEOG sınav soruları İçin Tıkla

TEOG Puan Hesaplama İçin Tıkla

Türkiye’de her yıl ilköğretim birinci sınıfa yaklaşık 1,3 milyon öğrenci başlıyor ama bunların zorunlu eğitim kararından sonra 1 milyona yakını liseye devam ediyor. Geriye kalan 300 bin öğrencinin akıbetini bilen yok. Liseye devam eden 1 milyon öğrencinin ise %20 gibi bir kısmı lise birinci sınıfta okulu terk ediyor. Bu öğrencilerin ancak 800 bini liseyi bitirebiliyor. Yani okula başlayan çocuğun ve ailesinin eğitimden beklediği ile okulun verdiği arasında büyük uyumsuzluk var. Bir düşünün Anadolu liselerini kazanmak için üç yıl uğraşan çocuk bu okulları kazandığında ne değişiyor? İstanbul’un en önemli! Liselerinde 11 ve 12. sınıfta okul değiştirme oranı %40’ları geçti bile. Düşünün çok büyük umutlarla gidilen bir Anadolu lisesinden öğrenci neden ayrılıp başka okula geçiyor.

2015 TEOG Soruları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

74 yorum

  1. Abiya 4 temel 1ri yan ders olarak 5 yalnış yaptım sizce 475 ile 480 olan anadolu lisesine yerleştirmeyle gidermiyim lise puanlarının düşme durumuda var tabi

  2. Deneme sınavını eksen hazırlamıştı ona rağmen toplam 11 yanlışım çıkmıştı. Fende 96 türkçeden 100 matematikten 90 ve ingilizceden 90 alan bi kızım ve bize öğretmenlerimiz teog bundan daha kolay olacak diyen öğretmenlerimiz nerede deneme aynı puan çıkıyomuş nerede teoga kadar toplam 1500 soru çözmüş birisiyim teogda ise 29 yanlışım çıktı bu nasıl bi iştir son 3 yılın zor sınavıda bize denk gelmiş ???

  3. size bi şey söliim mi geçen sene ben de teoga girdim ilk sınav 6 yanlış o da 3 türkçe 2 fen 1 sosyaldi 2. dönem full oldu o yüzden fazla yanlışınız çıktıysa bile o kadar üzülmeyin ve ayrıca liseye geçince ilk aylar güzel oluyo ama sınav haftası olunca keşeke hep 8. sınıf olsaydım diceksiniz normalde teog çok koayken bizim girdiğimiz sınavlar onun 100 katı zoru oluyo ama ben fizikten ona rağmen 100 aldım:)

  4. beş paralıksınız ben okulun birincisi sınıfın birincisi okul temsilcisi sınıf temsilcisi sınıf başkanı [okul temsilcisi okul başkanı demek] şiirler yarışmasını 4 defa arıştım ve kazandım ay sonrada akıllılar okuluna gidecem

  5. Arkadaşlar öncelikle beleşe yarın allah yardım etsin (Amin)?Devam ediyorum ne kadar heyecanlanmayın heyecanlanmayacağım desende Teog giyince birşeyler oluyo ve heyecanlanıyoruz ama olsun biz yapılacak ve başarısız herkese başarılar diliyorum hepimizin düşüşüyüm sizde benim ?

  6. Teog cidden cok kolay ama calisana kolay calismayan amelelerein gidecegi yer zaten belli calistiysaniz korkmayin calismamissaniz sinava girmeyin gireceginiz yer inssaat ameleligi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.