2014/2 KPSS Tercih Kılavuzu Haziran Ayında

2014/2 KPSS Tercih Kılavuzu Haziran Ayında hakkında bilgi kısaca.

2014/2 alımları olarak geçen 2012 KPSS puanları kullanılarak yapılacak olan yerleştirmeler için tercihlerin 23 Haziran – 2 Temmuz günleri arasında tamamlanması gerekiyor.

Merkezi yerleştirmelerde iki tür personel alımı yapılacak:

KİT Sözleşmeli Personeli: Bu personeller Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ne ilişkin 399 sayılı kanun hükmünde yer alan kararnameye dahildir. Yıllık sözleşme imzalaması gerçekleştirildikten sonra işlerine başlarlar ve markette, restaurantta, fabrikada çalışan iş sözleşmeli personellerin başına geldiği gibi patronun keyfi kararıyla işten çıkarılamazlar. Sözleşmeleri her sene yenilenmektedir. Bunlarda derece-kademe ve hizmet sınıf sistemi yoktur.

Kadrolu Memurluk: 657 sayılı devlet memurları kanununa dahil olan bu personellerin halk arasında devlet kadrosu olarak bilinmesi durumu söz konusudur. Derece-kademe sistemi mevcuttur ve kendi hizmet sınıflarında çalışırlar. Hizmet sınıfları sağlık, genel idare, teknik gibi sınıflar olabilir.

KİT Personeli ile Kadrolu Memur tercih kılavuzunda nasıl ayırt edilmektedir?

– TH, GİH, SH, YH gibi kısaltmalar kadrolu memur kontenjanlarının hizmet sınıfı bölümlerinde yer alır. Hizmet sınıfı sütunu 399 KİT sözleşmeli personellerde boş bırakılmıştır.

– Kadrolu memurlar için derece sütunu kısmında 5-11 arasında sayılar bulunur. 399 KİT personelinin bu kısmı yine boştur.

Bu iki bilgi ile kılavuzda hangi kontenjanın memur hangisinin KİT olduğu anlaşılabilir.

KİT’ler hakkında açıklayıcı birkaç kısa bilgi daha vermek gerekirse ilk olarak açılımının Kamu İktisadi Teşebbüsleri olduğu söylenmelidir. Burada amaç iktisadi alana devletin girmesi ve mal ile hizmet üretmesidir. Bu kamu kurumları kamu tüzel kişiliğe sahiptir ve hizmet alanları dışında bir de birer bakanlık ile ilişki içindedirler.

Kamu görevlisi unvanı edinirler ve statü bakımından 399 sayılı KHK hükmüne daildirler.

TCDD, DHMİ, PTT, TKİ, MKEK, TEÜİAŞ, DMO, TMO, TEDAŞ şu an Türkiye’de bulunan 18 KİT’ten bazıları olmaktadır.

KİT’lerin tek bir yerde veya Türkiye’nin pek çok yerinde teşkilatı bulunabilir. Sadece tek bir teşkilatı bulunmayan KİT’lerin tayin (görevi yeri değişikliği) imkanı vardır.

kpss

2014/2 KPSS Tercihleri Ne Zaman Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.