2014 YGS Puanı Nasıl Ne İçin Kullanılacak

ygs

2014 YGS Puanı Nasıl Ne İçin Kullanılacak konusundaki yazımızı sizler için hazırladık.

YGS’nin bitişi ile birlikte, LYS başvurularının tarihi 21-30 nisan arası olduğu açıklandı. Yazımızda sizlere LYS’ye başvurabilmek için gerekli barajı ve kaç puanla neler yapabileceğinizi anlatacağız.

YGS’de en az bir türden 140 ve üzeri puan alamayan adaylar LYS’ye girme ve tercih yapma hakkından mahrum olacaklardır. YGS puan türlerinin en az birinden 180 veya üzeri alan adaylar LYS’ye girme hakkı kazanacaktır.

ÖSYM’nin 2014 kılavuzunda yapılan açıklama ise şu şekildedir:
YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacak. YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

Yani YGS de en az bir puan türünde 140ın altında kalan adaylar tercih yapamayacak ve LYS’ye giremeyecektir. 140-180 aralığında puanı olan adaylar ise meslek yüksekokulu ön lisans ve açık öğretimi tercih edebilecek.

YGS puanı ile tercih yapacak adaylar ise 180 puanı geçtiği taktirde tercihlerini yapabileceklerdir. Özel yetenek sınavı veya engelli öğrenciler ise YGS puanlarından en az birinden 100 puanı geçmek zorundadırlar.

YGS puanını kimler, nasıl kullanabilecek konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.