2014 Yaz Mevsimi Çok Sıcak Geçecek

2014 yaz mevsimi çok sıcak geçecek hakkında bilgi kısaca

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen  bu yazın çok sıcak geçeceğini, yağışların 1 hafta sonra yerini sıcağa  söyledi. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Prof. Dr. Şen AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de eşit dağılımlı yağış görülmediğini ifade etti. Türkiye’de en çok yağış alan iller Antalya, Bodrum ve Zonguldak çevreleri. Şen’e göre ise sağanak halinde görülen bu yağışlar bir kuraklık oluşacağının göstergesi. Yağmur hızlı yağdığı için yer altına ulaşamadan akıp gidiyor. Son yağışlar da aynen bu nitelikte. Bu yaz ise oldukça sıcak geçecek. Yağışlar yaklaşık 1 hafta sonra yerini sıcak yaz havasına bırakacak. Sıcaklık ise mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Küresel ısınma nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 2 derece arttı. Bu nedenle Doğu Pasifik’te deniz yüzeyindeki su da ısındı. Bu değişiklikler El Nino’yu oluşturdu. El Nino’nun görüldüğü yıllarda dünya çapında sıcaklık dalgalanmaları görülür. Bu da temmuz ve ağustos ayının çok sıcak geçmesine neden olacak.

Prof. Dr. Şen Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıcak havanın oldukça etkili olacağını söyledi. İstanbul’da da yüksek nem görülecek. Şen özellikle ramazan ayı yaklaşırken, sıcaklıkların ramazan ayında oldukça fazla olacağını ifade etti.

indir

İstanbul’un 60 Günlük Suyu Kaldı

İstanbul’daki barajların doluluk oranı yüzde 27. Yetkililer İstanbul’un kritik durumunun bilincinde ve su kesintileriyle önlemler alınmaya başlandı.

Şen son günlerdeki yoğun yağış görülmesine rağmen bu yağışların yüzeysel yağışlar olduğunu ve İstanbul’daki yüksek şehirleşme nedeniyle yağmur sularının yer altına ulaşamadığını ifade etti. Kış aylarında İstanbul barajlarından kışın kullanılan su miktarı 2.5 metreküpken yazın kullanılan su miktarı 3 milyon metreküp dolaylarında. Şu anda barajlar yüzde 27 doluluk oranına sahip. Bu da yaklaşık 250 milyon metreküp suya tekabül ediyor. Ancak 250 milyon metreküp suyun 150 milyon metreküpü kullanılabilir durumda. Melen’den su takviyeleri yapılmaya başlandı. Yağış görülmemesi durumunda İstanbul’un yaklaşık 50 günlük suyu var. Melen’den takviye edilen suyla birlikte İstanbul en fazla 10 gün daha fazla su kullanabilir. Sonuç olarak İstanbul’un 60 gün kadar kullanabilecek suyu var. Yetkililer arıza kaynaklı su kesintileri yoluyla önlem almaya çalışıyor.

2014 Yaz Mevsimi Çok Sıcak Geçecek Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.