2014 Üniversite Kontenjanları Artacak Mı

2014 üniversite kontenjanları artacak mı hakkında bilgi kısaca

Öğrenci sayısının artmasıyla birlikte kontenjanların artması da bekleniyor. Bu durumda öğrencilerin üniversiteye girme umutları da artıyor. Özellikle bu yıl kontenjanların artmasıyla öğrenciler daha önceki yıllardan farklı olarak bir fırsat elde etmiş bulunuyor.

Üniversite adaylarının beklediği açıklama nihayet geldi. YÖK tercih yapacak adayları sevindirerek kontenjanların yüzde 10 arttırıldığını açıkladı. Adayların bunu göz önünde bulundurarak tercih yapmalarında yarar var. Kontenjanlar toplamda 1 milyon 6 kişiye çıkarıldı. Ancak üniversite öğrencileri de aynı şekilde artmış ve oran dengelenmiştir.

Başvurular dahilinde bu yıl üniversite sınavlarına 489 bin kişi başvurdu. Bunun yanında 300 bin lise mezunu, 115 bin halen başka bir bölümde okuyan, 32 bin üniversite mezunu, 9 bin üniversiteden kaydı silinen olmak üzere toplamda 900 bin kişilik kontenjana ihtiyaç duyuldu. Düzenleme de buradan yola çıkılarak yapıldı. Kontenjanların artırılmasıyla daha fazla öğrenciye eğitim imkanı sağlanmış oldu. Herkesin üniversite eğitimi alması ise hedef olarak belirlendi. Yeni nesilin eğitimi tam bir nesil olması isteniyor. Kontenjanların artışı öğrencilerin istedikleri bölümdeki kontenjanı da etkileyeceğinden üniversiteye girişin daha kolay olacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

2014’te  Üniversite Kontenjanları Artacak Mı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.