2014 TEOG Yerleştirme Takvimi MEB

2014 teog yerleştirme takvimi meb hakkında bilgi kısaca

Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin lise telaşı yaz tatiline girilse de devam edecek. 4 Temmuz’da okulların kontenjanları açıklanacak ve 7 Temmuz’da yerleştirme için kullanılacak puanlar belli olacak. Bundan sonraki süreçte öğrenciler 31 Temmuz-8 Ağustos arasında tercih yapacaklar. 22 Ağustosta ise yerleştirme sonuçları açıklanacak.

Özel Okulların Takvimi Belli

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği sınavla öğrenci alan özel okulların tercih ve yerleştirme dönemindeki takvimini belirledi. Hürriyet’in yaptığı habere göre Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) için yapılan sınavlar ile öğrenci alacak özel okulların yerleştirme puanları 21 Temmuz’da açıklanacak. Bu okullara gitmek isteyen öğrenciler ön kayıt işlemlerini 4-5 Ağustos’ta kesin kayıt işlemlerini 6-7 Ağustos’ta gerçekleştirebilecek. İkinci ön kayıtlar ve kesin kayıtlar sırasıyla 18-19 Ağustos ve 20-21 Ağustos’ta, diğer bir kayıt şansı olan üçüncü ön kayıtlar ve kesin kayıtlar ise sırasıyla 25-26 Ağustos ve 27-28 Ağustos’ta yapılacak. Son kayıt dönemi ise 1 Eylül’de başlayacak. Özel okullar için süreç bu şekilde tamamlanacak.

Puanlar 3 Dersten Hesaplanacak

Daha önce de açıklandığı gibi özel okulların aldıkları karara göre TEOG için yapılan sınavlarda öğrencilerin Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji testlerinden aldıkları sonuçlara göre puan hesaplaması yapılacak, öğrenciler bu değerlendirme ile özel okullara alınacak. Puan hesaplamasında Türkçe’nin katsayısı 3 , Matematik ve Fen’in katsayısı 2 olacak. İki sınavın ağırlıkları da farklı alınacak. Birinci dönemde TEOG kapsamında uygulanan sınavın ağırlığı yüzde 30, ikinci dönemde uygulanan sınavın ağırlığı yüzde 70 olarak belirlendi. Tüm bu hesaplamalardan elde edilen puana öğrencilerin 8.sınıfta aldığı yıl sonu başarı puanı da eklenerek Özel Okullar Yerleştirme Puanı (ÖYP) oluşturulacak.

ÖYP Hesaplama Formülü

ÖYP = (3T1+2M1+2F1)x0.30 + (3T2+2M2+2F2)x0.70 + YBP8

www.toobpuan.com adresinden de TEOG Özel Okullar Modeline göre öğrenci puanı hesaplanabiliyor.

Taban Puandan Yüksekse Kayıt

Özel okullara ön kayıt yaptıracak olan öğrenci velilerinin ön kayıt için resmi kimlik belgelerini ve e-okula giriş için gerekli bilgileri vermesi gerekiyor. Öğrenci velilerinin verdikleri bilgiler doğrultusunda özel okul yönetiminde bulunan kişiler öğrencinin e-okul bilgilerine ulaşacak ve yukarıda bahsedilen puan hesaplamasını yapacak. Ortaya çıkan puan o özel okulun taban puanından yüksekse ön kayıt işlemlerine başlanacak. Ardından öğrenci kesin kayıt için hak kazanırsa veliler tekrar özel okullara başvuracak ve kesin kayıt işlemleri başlatılacak. Kayıtların 25 Ağustos’tan itibaren nakil yöntemiyle yapılması kararı alındığından dolayı, 25 Ağustos’ta sonra özel bir okula kayıt hakkı elde eden öğrenciler ya da velileri nakil işlemleri ile kendileri ilgilenmek durumunda.

2014 TEOG Yerleştirme Takvimi MEB Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.