2014 TEOG Lise Tercihi Nasıl Yapılır

2014 TEOG Lise Tercihi Nasıl Yapılır hakkında bilgi kısaca.

Liselere geçişte uygulanan yeni sistemde öğrenciler tercihlerinin son üçünü evine en yakın okulları yazarak kullanacak. Eğer sınavla öğrenci alan okullara yerleştirmeleri sağlanamazsa bu son üç okuldan birine, bu okulların taban puanına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Zorunlu kademeli eğitim ismiyle gelen en büyük yenilik 4+4+4 sistemi olmuştu. Bu kapsamda liselere girmek için önceden öğrenciler SBS’ye (Seviye Belirleme Sınavı) girerken artık TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) devreye girmiş durumda. Yani yapılan merkezi yazılılar esas alınıyor. Bununla birlikte 22 farklı okul türü Anadolu Lisesi adı altında toplanıyor. Bu okullar Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardır.

TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının akabininde lise tercihleri süreci başladı. Bu tercihlerin son üç adedi öğrencilerin evine yakın liseler olmak zorunda. İlk sıralardaki liselere sınav puanı yetmeyip yerleşemeyen öğrenciler taban puanına en yakın okula yerleştirilecekler. Bu girecekleri okullar meslek, imam hatip veya çok programlı liseler olabilir. Yani öğrencilere 20 tercih hakkı verilecek ve öğrenciler ilk 17 tercihi sınavla girmek istedikleri okullardan yana kullanacak. Son üç tercih ise evlerine yakın liseler olacak. İlk 17 tercihin tutmaması durumunda öğrenciler bu evlerine en yakın üç okuldan birine yerleştirilecek. Bu okullar çok programlı Anadolu liseleri, teknik ve mesleki Anadolu liseleri veya Anadolu imam hatip liseleri olabilecek. Evine en yakın okulun taban puanı ile sınavda öğrencinin aldığı puan bu tip yerleştirmede kıstas olacak. Öğrencinin puanı hangi okulun taban puanına yakınsa oraya yerleştirmesi yapılacak. Bu düzen ile bakanlığın hedefi her sene sınavla öğrenci alan okullarda oluşan kontenjan açıkları. Artık bu meselenin tartışma yaratmasının önüne geçilmek isteniyor.

‘Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ ile ‘Çok Programlı Anadolu Lisesi’ artık MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 22 okul türünün yerine geçiyor. Yani okul türü sayısı azaltılmış oldu. Yani yeni düzenleme ile sınıflandırma karma veya sadece erkek veya kız öğrencilerin eğitim alabileceği kurumlar olarak yapılabilecek. Konu ile ilgili son kararı bakanlık valilere bırakmış durumda. Karma eğitimin sona erip ermeyeceği gibi tartışmalar bu sebepten dolayı ortaya çıkmış durumda. Fakat hali hazırda karma eğitime sahip okullara dokunulmayacağı düşünülmekte. Yani çalışma şu an mevcut olarak sadece erkek veya kız öğrencilere eğitim veren okulları kapsıyor. Meslek okullarının sadece kız veya erkek öğrencilere mi yoksa karma olarak mı eğitim vereceği hususu bakanlık tarafından valiliklerden gelecek önerilere bırakıldı.

Üniversiteye giriş sınavlarının bakanlık tarafından yapılması için çalışmalar yaptığı ise öne sürülenler arasında. Liselere girişte MEB, TEOG ile nasıl bir merkezi yazılı düzeni uyguluyorsa üniversitelere de buna benzer bir sistem getirileceği konuşuluyor.

MEB, müfettişlerin onay almaksızın farklı isimler ile uluslararası program uygulamakta olan özel okullar ile ilgili inceleme başlatılmasını istedi. Burada bakanlığın bir tedbir almaya çalıştığı öğrenilenler arasında.

teog_lise_tercihleri_nasil_yapilacak_iste_rehber_h2115

TEOG Puanlarına Göre Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.