2014 Temmuz Ayında 40 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak

2014 Öğretmen ataması rakamları belli oldu. 2014 Temmuz’da 40 Bin öğretmen ataması yapılacak. Öğretmen atamaları hakkında son açıklama Başbakan’dan geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün öğretmen atamalarına ilişkin sayısal verileri açıkladı. Erdoğan konuşmasında, Ocak ayında 10 bin, 2014 Temmuz’da da 40 bin öğretmen atamasının gerçekleştirileceği müjdesini verdi.

öğretmen atamaları 2014

2014 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Şubat ayında 10 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. Temmuz ayında buna ek olarak 40 bin öğretmen daha atayacağız” diye belirtti. Ak Partinin iktidar hayatı süresince mesleğe yeni adım atmış bekar bir öğretmene 470 lira maaş ödenirken, bu maaşın temmuz itibariyle bin 894 lira olduğunu, Ocak’ta 2 bin 81 liraya artacağını dile getirdi. İktidara ilk geldikleri yılda Türkiye’de 552 bin öğretmen hizmet verdiğini bu sayıya ek olarak, 11 sene içinde toplam 407 bin 537 öğretmeni mesleklerine kavuşturduklarını anlattı.  Şubat ayında bu sayıya 10 bin, Temmuz ayında ise 40 bin öğretmen daha öğretmeni daha ekleyeceklerini de söyledi. Bu sayısal verilerden yola çıkarak şimdilerde Milli Eğitime bağlı olarak görev yapan yaklaşık 810 bin öğretmenin yarısını aşan kısmının atamasının Ak parti döneminde gerçekleştiğini de ekledi.  Biz geçmiş dönemlerdeki eksik alınların telafisini yapıyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, iktidar hayatlarının ilk yıllarında Osmanlı’dan kalan ve daha önce yapılan toplam derslik sayısının 347 bin iken Ak parti iktidarından sonra bu sayının da 205 bin 36 dersliğe çıktığını anlattı. Yine bu sayılardan çıkarak büyük çoğunluğunu AK Parti iktidarının gerçekleştirdiğini de dile getirdi.

Erdoğan, eğitim sektörüne yapılan yatırımlardan ve öğrencilerle ile ailelerine verilen karşılıksız ödemeleri de dile getirdi. 11 sene içinde okullara 1 milyon bilgisayar ilettiklerini, 62 bin 800 tablet bilgisayarı öğrencilere dağıttıklarını da açıkladı. Erdoğan yıl içinde 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar daha dağıtmaya hazırlandıkları bilgisini de aktardı. Başbakan Erdoğan, yine AK Parti iktidarında üniversite sayısının 73’ten 175’e arttırdıklarını ve kurdukları 51 üniversiteye toplam 105 bin 933 kadro açtıklarını da belirtti.

Temmuz 2014 Öğretmen Ataması Hakkında ve Branş Dağılımı Konusunda Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

9 yorum

  1. branş dağılımında neden her zaman teknik öğretmen alımı 2 veya 3 kişi,40000 ‘in yanında bu rakam komik bile değil! kimi sene de hiç yok!!! yani meslek liseleri reformundan sonra bu adaletsiz dağılım niye!!!lütfen bu sayfaya yorum isteyenler bunuda değerlendirsin BU ARADA ARKADAŞLAR BENDE AĞUSTOS DİYE BİLİYORUM.

  2. ya anlamadım öğretmenlik sınavları temmuz ayına bölünmüş şekilde 3 aşamada yapılacak ne zaman okunacak ne zaman tercih yapılacak. bsşbakan temmuz ayında alım yapılacak diyor anlamadım .gitti.tam açıklayıcı bilgi yok.eğer öyle yaparsa yeni sınava gireceklere haksızlık olur. demi yani.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.