2015 Ocak Eş Durumu Ataması Başvuru Tarihleri

MEB 2015 Ocak Eş Durumu Atama Başvuru Tarihleri Açıklandı

Geçtiğimiz yıl yapılan Şubat dönemi Öğretmenlerin Eş durumu özür grubu atamalarının 2015 Ocak ayında da yapılacak. 2014 Ocak eş durumu ataması olacak mı yapılacak mı ? Yerel seçimlerin olması sebebiyle, özür grubu atamalarının 2015 şubat döneminde yapılacağı belliydi, nitekim açıklama geldi, atamaları yapılacak başvuru tarihleri açıklandı. Sadece eş durumu ve sağlık özrü grubundan atamalar yapılacak. 2013 Ağustos döneminde son defa yapılan ve yönetmelikten çıkarılan öğrenim özrü bu defa yapılmayacak. 2014 Şubat ayı eş durumu ataması ile ilgili son bilgiler bu sayfada olacak.

Çok merak edilen 2015 Ocak ayı eş durumu atamaları ile ilgili resmi duyuru yapıldı. 2015 Şubat ayında eş durumu ataması, sağlık ve özel Durumlara bakılarak Ocak 2015 tarihleri arasında başvuru alınacak.

2012 Ağustos Öğretmen Kontenjanları

2015 Eş Durumu Ataması Kılavuzu İle İlgili Bilgiler

MEB geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin özür durumuna bağlı il içi ve iller arası yer değiştirmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. İlettiği yazılı açıklamada bu işleminin 2015 Ocak ayında gerçekleştireceği bildirildi.

Yapılan açıklama kapsamında öğretmenlerin il içi ve iller arasında sağlık, eş durumu özrü ile genel ve özel hayatını kötüleştiren sebeplere dayanarak yapılacak yer değişikliği müracaatları ?-? Ocak 2015 tarihleri arasında kabul edilecektir. Müracaatta bulunan öğretmenlerin eğitim kurumu tercihleri 13-17 Ocak tarihlerinde, yer değiştirme işlemleri ise 20-21 Ocak’ta açıklanacaktır. Yer değişikliğinde bulunan öğretmenler, eğitim öğretim yılının ikinci yarıyıl başlangıç günü olan 10 Şubat 2015’te görevlerine başlayacak.

YASAYA ÜÇÜNCÜ DEFA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Ailelerinden uzakta hizmet veren öğretmenlere sevindirici bir haber olan atama işlemi eğitimin istikrarı bakımından ise olumsuz olarak nitelendiriliyor. Her yıl 30 bin civarında, bazen ise bu sayıdan da çok öğretmenin yer değişikliği yapılıyor. Bu durum pek çok öğrencinin birinci dönem eğitim veren öğretmenlerine alışmasına rağmen ikinci dönem öğretmen değişikliğine maruz kalmalarına sebebiyet vermekte. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, Ömer Dinçer’in bakanlığı zamanında yasa dahilinde uygulamayı kaldırmıştı.

Atama için, halk eğitim merkezleri ve olgunlaşma enstitüleri dışında, milli eğitim müdürlükleri tarafından il genelinde norm kadro açığı olan okulların tümü kontenjanlara eklenecek,  kadro açığı olan okullar, başvuru ile atamalar hakkında tüm kurallar ve atama takvimi Bakanlığın ikgm.meb.gov.tr web adresinden duyurulacaktır.

Yer değiştirme başvurusu yapacak öğretmenlerin, başvuru tarihiyle birlikte öğretmenlik ve Devlet memurluğunun adaylıklarının kalkmış veya Şubat ayı sonu itibarıyla kaldırabilme şartını taşımalıdır.

2013 senesinde özür nedeniyle yer değişikliği yapılamayarak memur kadrosuna atanan öğretmenler ile aynı nedenle ücretsiz izne çıkarılmış öğretmenlerin de başvuru hakkı vardır. Farklı nedenler gerekçe sunularak ücretsiz izne çıkan öğretmenler de başvuru tarihinin sona ermesine kadar göreve geri dönmeleri şartıyla başvuru hakkına sahip olabilecekler.

2015 Öğretmenlerin Eş Durumu Özür Grubu Atama Başvuru Kılavuzu ve Tarihleri Hakkında Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

26 yorum

 1. eş durumu ile ilgili bir sorum olucak. Eşim makine mühendisi işi sebebiyle 2 senede 1 yer değiştirme durumu var 4 senedir sigortası yatıyor benim onun yanına tayin istemem için sigortasının en son nerde yatırıldığı önemli mi şimdiden teşekkürler

 2. eşim 1o eylülde işe başladı özel kurumdabende eylülde atandım geriye dönük 360 sayarken 30 eylulumu baz alırlar yoksa tercihlerin bitme gununumu çok zor durumdayız mebe yeni atandım pek bilmiyorum lütfen yardım edin 10 günle kaybedecekmiyiz üzülüyoruz

 3. Arkadaslar merhaba…bn bu sene ek atamayla snf ogretmeni olarak atandm ve 30eylulde isbasi yapmis gorunuorm.ilk sorum bu sene agststa es durumundan tayn isteyebilif miyim yoksa stajyrlgn kalkmasi icin tekrar eylulu mu beklemem gerek?ikinci sorum nisanlim ozel sektrde 550gun odenmis primi gozukuo ancak son 6ay ayni is yerinde calisma zorunlulugu diye bir yorum okudum bu dogru mu cnku agstasa kadr is degstrme ya da istn cikma ihtmali var.bu durumda halkimizi kaybetmis mi oluyoruz??yardmci olursanz cook sevnrm.

 4. annemin rahatsızlığı nedeniyle sağlık kurulu raporumla birlikte başvuru yapmıştım… ama atanamadım…sebep de 160 puanımın düşük olmasıymış…. Eee Bu durumda hastamın durumu ne olacak?

 5. mrb ben suan stajyer öğretmenim. eş durumu tayini için 1 yıl bekleyeceğim fakat şöyle bir durum söz konusu branşım gereği sadece anadolu öğretmen liselerine tayin isteyebiliyorum. nişanlımın bulunduğu şehir de 3 adet anadolu öğretmen lisesi mevcut. tayin istediğim dönemde eğer oralarda boş kadro yoksa ne olur? tayin olamam mı? kafam bu konuda çok karışık yardımlarınızı bekliyorum

 6. nişanlım zorunlu görevini yapıyor henüz tamamlamadı. bende ağustosta zorunlu olmayan bi okula atandım. yazın eş durumundan o benim yanıma gelebilir mi? gelirse zorunlu bi okula yerleşebilir mi ?

 7. Bucada saglik bilgisi ogretmeniyim. cesmede ikamet ediyorum. es durumundan cesmeye saglik bilgisi acigi olmsdigi icin tercih yapamiycskmiyiz. bu isin cozumu yokmu ??

 8. Denizli ili büyükşehir olduğu/olacağı için ilçeler arası atama ile ilgili 06/01/2014 tarihine okulumuza istenmeyecek 08/01/2014 tarihinde ise istenebilir yazısı geldi.Ben yazı geç geldiği için mağdur oldum ve Milli Eğitime dilekçe verdim.Bakalım sonuç ne çıkacak. Sizce sonuç nasıl olur?

 9. eşim Balıkesir edremitte sigortalı çalışıyor.il dışı eş özrü isticez inşallah… ben okul tercihlerini yaparken sadece edremitteki okullarımı tercih edebilirim yoksa Balıkesir ilindeki başka ilçeleride tercih edebilirmiyim

  • hizmet puanınızın yeterliliği göz önüne alınarak tercih sıralamanızda uygun tercihinize yerleştiriliyorsunuz.. bu durumda öncelik eşinize en yakın nokta fakat değerlendirme tüm il için yapılmaktadır.

 10. Merhaba arkadaslar esimin is yeri samsun atakumda ben sinif ogreymeniyim ayrica hizmet pusnimda dusuk basvuruda ilce bildirmek zorunda oldugumuz icin atakum yaxdim atakum disinda okul yazabilir miyim bir de 41.tercihi acsam samsun il genelinde mi degerlendirilir lutfen cevap verir misiniz

   • bir yanlis anlasilma var hocam tercih 13-17 ocakta basvuru yaparken esim buyuksehirde calutigi icin ilce bildirmek zorunda kaldim benim merak ettigim ben il geneli tercih yapabilecek miyim

 11. eşim sigorta emeklisi,şu anda özel sektörde çalışıyor.ve sigortası bir aydır ödeniyor.bu durumda özür grubundan tayin isteyebiliyormuyum.teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.