2014 Sorumluluk Sınavları Tarihleri

2014 sorumluluk sınavları tarihleri hakkında bilgi kısaca

Haziranda sorumluluk sınavının yapılıp yapılmayacağı merak konusu. Lise öğrencilerini ilgilendiren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği bu yıl yenilendi. Eski yönetmeliğe göre öğrenciler başarısız not aldıkları dersleri haziran ayında yapılan sınavlarla geçebilmekteydi. Eylül ayında da bu sınav hakları ile yeni sınıflarına geçebilmekteydi. Yeni yönetmelikle sınav imkanı kaldırılmıştır. Öğrencilerin sorumlu oldukları derslerin sınavları Nisan ve Kasım aylarına alınmış oldu.

Son sınıf öğrencileri YGS-LYS’yi kazanıp bir üniversiteye yerleşse bile öğretmenlerinin tüm uyarılarına rağmen sorumlu olarak bıraktıkları dersleri nedeniyle mezun olamama tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. YÖK böyle durumlarda Kasım ayına kadar başvuruları uzatabilmekte ancak bu çözüm bile yeterli olmayacak gibi gözüküyor.

Sorunun kaynağı sistem. Eski ve yeni sistemde öğrenciler başarısız oldukları 3 ders varsa, bu derslerden sorumlu geçebiliyor. Bu geçişin gerçekleştirilmesi öğrencinin lehine ancak daha sonraki sınıflarda öğrenci daha düşük performans sergiliyor ve son sınıfta diğer derslerden geçmeleri daha zor hale geliyor. Örneğin bir öğrenci 9. sınıfta fizik dersinden sorumlu geçtiyse 12. sınıfta bu dersten sorumluluk sınavına girebiliyor. Bazı öğrenciler 9. sınıftan sonra fizik bile görmezken bu öğrencilerden son sınıfta derslerin sınavlarını geçmelerini beklemek de çok akla uygun olmuyor. Bu durum da öğrenci, öğretmen ve okul idaresi ilişkisini zorluyor. Okul müdürlerinin kapıları çok daha fazla çalınıyor. Veliler müdürlerden çocuklarının üniversiteye gidip hukuk okuyabileceğini ancak fizik dersini veremediğini söylüyor ve yardım istiyor.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda sistemin bir açığı olduğu çok aşikar. Öğrencinin daha sonra kullanmayacağı bir bilgiyi sınıf geçmek adına kısa süreliğine öğrenmesinin kimseye bir faydası olmayacaktır. Eğer amaç sınıf geçmek değil de öğrenciye bu dersi öğretmekse sistem iyice yanlış bir hal alıyor. Daha düzgün bir eğitim için yöntem değişikliğine gidilmesi ise şart.

Örneğin 9.sınıfta bir dersinden kalmış olan öğrenci 10.sınıfta da aynı dersi verebilmişse 9.sınıfta kaldığı dersten de geçmiş sayılabilir.

Öğrenci 9.sınıfta bir dersi sorumlu geçtiği halde 10.sınıfta aynı dersi sorumlu olmadan geçebilmişse sorumlu dersi ortadan kaldırılabilir.

Öğrenci 9.sınıfta bir dersi sorumlu geçer ve 10.sınıfta yine sorumlu geçerse öğrenciye bir sınav ile bu dersi geçme hakkı tanınabilir. Öğrencinin bu sınavda başarısız olması durumunda ise sınıf tekrarı uygulanabilir.

Öğrenci 12.sınıfa gelmiş ve 12.sınıf sonunda başarısız olmuşsa öğrenciye haziran ve eylül aylarında sınav hakkı verilebilir.

Bu yöntemler geliştirilerek eğitim sistemimize uygun bir çözüm getirilebilir. Bu konunun yeniden gözden geçirilmesinin herkese faydası olacaktır.

MEB ise bu konu ile ilgili en azından bir geçiş aşaması olarak bu yıl için bazı önlemler almalıdır. En azından eylül ayında sınav duyurusu yapmalıdır. Bu duyuru öğrenciler yaz tatiline girmeden önce yapılmalıdır ki öğrencilere yaz tatili boyunca çalışma ve eksiklerini kapatma fırsatı tanınsın. Son anda yapılacak duyurunun yine kimseye bir faydası olmayacaktır.

Çözüm bulmaya yönelik bir tutum içine girilmezse öğrenciler mağdur duruma düşecek ve sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar. Söz konusu mağduriyet ise öncelikle üniversiteyi kazanan ancak sınıfta kalan öğrenciler için oldukça önemli olacak.

2014 Sorumluluk Sınavları Tarihleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

20 yorum

 1. lisede 9, sınıfta kaldı ve 10, sınıftada öğretmeni seni sınıfta koyacam diye yemin eden kişiden nasıl çocuklarımızı koruyabiliriz lütfen eylülde sınav çocukların geleceğini karartmayalım sadece kurtarma sınavı allah rızası için

 2. Arkadaşlar ben en son kasım ayında biliyodum sorumluluk sınavlarını ve hiç bilmiyodun eylül ayına alındığını bide tek ders sınavı flan da varmış bunlardan hiç haberim yoktu 10.sınıftan bi dersim kaldı ben napıcam şimdi diploma alamıyomuyum Yoksa açık öğretimden mi gircem alttan kalan sınavımı hiç bişey anlamadım yaa tek ders sınavı geçtimi devam ediyomu nasıl bi sistem oldu anlamadım bana bi bilgi verin diplomam yandımı hiç bilmiyorum

 3. merhama arkadaşlar ben bu sene özel idare lisesini bitirdim. batman ünuversitesinide kazandım. ama 2 dersten sorumlu oldugum için diplama alamadım ve yerleşemedim. evet hatam var zamanında sorumluluk sınavlarına girmem gerekir. ama yenede bir hatam benim bütün hayatıma mal olmaması gerekir. piskolajim bozuldu .geleceksene için çalışsanda ki bu kafayla zor okul puanım kesilecek lütfen yardımcı olamicek kişiler varsa bana bi yol göstersin tlf nu = 0541 426 74 17

 4. ben 9. sınıf ogrencisiyim dil ve anlatım sınavından sorumlu olarak gectim yıl sonu ortalamam 58 ama dil ve anlatım yıl sonu ortalamam 49 ne olacagını bilen birisi yanıt yazarmı?

 5. bende zamanında sorumluluk sinavlari ile uğraştım dört yıllık bölüm kazandım okulumuz üniversite kazananları sinavlarda kolaylıkla geçirdi bize sınav sorularını ve cevaplarını verdiler bence bunu her okul ve öğretim üyesi yapabilir ama işlerine gelmiyor çünki yazın da sinavlara gelip para almak daha cazip kim düşünür ki emegi ile bir yer kazanan ogrenciyi ve onu zorluklarla okutan ailesini yazık çok yazık bu ülkede insanın bi gram bile değeri yok

 6. lütfen liselerde tüm öğrencilere tekders sınav hakı tanınsın oğlum 48.70 le kaldı .tekder sınavının konulmasını dört gözle bekliyoruz lütfen senelerini yakmayın sınavı koyun sayın yetkililer sesimizi duyun.

 7. sayın yetkılıler oss yı kazanan fakat tek ders ıcın kayıt yaptıramıyor yapılacak sınavı agustos sonunda yapsanızda 1-5 eyluldekı kayıtları kacırmasak yetkılılerden rıca edıyorum velı ve ogrencılerın sesıne kulak verın lutfen maddı zorluklarla okutuyoruz emeklerımız bosa gıtmesın sayın nabı avcı dan bıze kulak vermesını rıca edıyorum saygılar

 8. 147 arasan ne istediğimiz bilgiyi vermiyolar çaresiz bir şekilde bekliyoruz üniversiteyi kazandım benim gibi bir çok arkadaşımda aynı durumda ben meslek lisesiyim 9. sınıfta matematik dersi gördüm ve ondan kaldım ama 10 11 12 sınıflarda görmedim. ben bu dersi nasıl vereceğim ya onu geçtim üniversiteyi kazandım kayıtlar 1-5 arası eylülde bu sınav olucak diyolar. o zamanda kayıtlar bitecek ya benim gibi kaç öğrenci var milletin hakkını yemeğin şu sınavı eylül değilde ağustos sonu bari yapınn eylülde hiç bir işe yaramıcak sadece mezun olucaz ama üniversite hakkımız yanıcak lütfen yardımcı olun…

 9. Ben iki yillik universite kazandim ama sorumluluk sinavi yuzunden kayit ile sinav tarihleri uyusmadigindan acikta kaliyprum milli egitimin bu konu da bir cozum bulmasini rica ederim.

 10. Herkes 147′yı arayıp sadece 1 dakikada derdini anlatsın. Buraya yazmakla meb görmüyor. azcık işe yarayında meb’i arayın. yoksa 9. sınıf mat dersi yüzünden diploma alamıyorum.

  • lütfen şu çocukların hakkını elinden almayın benim oğlum da mağdur bırakıldı eylül ayında sorumluluk sınavlarılütfen yapıl sınbirileri bizi duysun dokuzuncu sınıfta bırakıldı lütfen çocukları maf etmeyin allahaşkına diyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.