2014 ÖYP Başvuruları Başladı

2014 öyp başvuruları başladı hakkında bilgi kısaca

Bin 165 kadroya yönelik ÖYP başvuruları bugün itibarıyla başladı. Bu kadrolara 01.08.1979 tarihinden sonra doğmuş olan kişiler başvurabilecek ve başvurular 21 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

ÖYP Başvuruları Başladı

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) dahilinde başvurular bugünden başlayarak 1 Ağustos’a kadar YÖK’ün internet adresinden yapılabilecek.

Başvuru koşullarına göre adayların devlet memurluğu koşullarını sağlayan, 35 yaşından küçük yani doldurmamış, çalışacağı yerdeki çalışmalarını aksatacak bir sağlık problemi bulunmayan, atama yapılacak programın lisans eğitimine öğrenci alınan alanda ALES’ten en az 70 puan almış kişiler olması gerekiyor.

Ancak özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvuracak kişilerin ALES’ten herhangi bir puan türünden en az 70, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç eğitim bilimlerine yönelik başvurularda lisansta mezun olunan alandan en az 70, alan türü değişen programlardan mezun olmuş kişilerin ise lisansa başladıkları alandan en az 70 puan alması gerekiyor.

Başvuruda belirli bir tarihe kadar olan ALES de geçerli oluyor. Bu yıl için bu 2011 güz ve sonrasında alınmış ALES puanları olacak. Adaylar ÜDS, KPDS, YDS veya ÖSYM tarafından belirlenen eşdeğer yabancı dil sınavları ile başvurularını yapabilecek.

Adayların mezun oldukları üniversitede not sisteminin 4’lük ya da 5’lik olması durumunda YÖK’ün belirlediği eşdeğerlilik tablosu ile 100’lük not sistemine göre dönüştürülmesi gerekiyor.

ÖYP’de gerçekleştirilen işlemlerde değerlendirmeler lisans not ortalamasının yüzde 25’i, ALES ilgili alan puanının yüzde 60’ı ve varsa yabancı dil sınavı puanının yüzde 15’i alınarak yapılacak.

ÖYP kapsamında yapılacak yüksek lisansa yönelik şartlar arasında adayların tezli yüksek lisans yapıyor olması veya yapmış olması bulunuyor. Tezsiz yüksek lisans yapan adaylar ise puanları doğrultusunda yerleşseler bile atamaları gerçekleştirilmeyecek.

2014 ÖYP Başvuruları Başladı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.