2014 Memur ve Emekli Maaş Zamları

2014 memur ve emekli maaş zamları hakkında bilgi kısaca

Memur ve emekliler maaşlarına zam beklentisi içinde. 2.5 milyon memur ve 3 milyon emeklinin dört gözle tam 18 yıldır beklediği ek gösterge artışı maaşlara da yansıyacak. Bu sayede emekli ve memurların maaşına zam gelmiş olacak. Bu uygulamadan sonra memur ve emeklilerin yüzü gülecek. Takvim’in yaptığı habere göre maaşları düşük kalan emekliler büyük bir zam beklentisi içinde. Temmuz ayında belirlenecek enflasyon farkının Bağ-Kur ve SSK emeklilerine yansımasının ardından emekli memurlar için de bir umut kaynağı oluştu. Memurluk yaptıkları dönemde aldıkları maaştan daha düşük miktarda maaş alan emekli memurlar için aile yardımları gündeme getirilmiş ve uzlaşmaya varılmıştı. Bu gerçekleştiğinde de memurlar emekli olduğu zaman aile ve sosyal yardım almaya devam edebilecek. Ek gösterge yükseltilmesi de yapılırsa emeklilerin maaşına zam yapılmış olacak. Ek gösterge emekli maaşları için maaşları ve ikramiyeyi belirleyen unsur olması açısından oldukça önemli. En son 1995 yılında artış yapılan ek göstergelerin artmasına yönelik beklentiler de yıllardır devam etmekte. Geçen yıl yapılan uygulama ile yalnızca daire başkanlarına ek gösterge artışı yapılmıştı. Bu nedenle yapılacak herhangi bir yeni düzenleme için ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfı ve öğretmen, polis memuru, şube müdürü ve şefler büyük beklenti içinde. Ek gösterge artışının yapılması halinde 2.5 milyon memur, 3 milyon memur emeklisi ve hak sahibi dul-yetimler olmak üzere toplam 6 milyon kişi zamdan yararlanacak.

YÜKSELİŞLER UNVANLARA GÖRE YAPILIYOR

Unvan yükseldikçe ek gösterge de yükseliyor. Emekli memurların ek göstergelerinin aylıklarına etkileri memur, müdür, şef, şoför vb 220 ek göstergede yüzde 40; müfettiş, uzman, daire başkanı vb. 3600 göstergede yüzde 50; genel müdür vb eşdeğerli 6400 ek göstergelerde yüzde 60’ı aşıyor. Ek göstergelerde yapılacak artış, çalışan memurlardan daha çok emekli memurların önemsediği bir durum.

Ek Gösterge Nedir?

Memur maaşlarının hesaplamasında ek gösterge yöntemi kullanılır. Bunun yanında emeklilerin aylıkları da bu ek göstergelere göre belirlenmektedir. Ek gösterge aylığı, ek gösterge puanı, aylık katsayıdır.

Öğretmenler önümüzdeki ay zam ile sevinecek. Diğer memurlara da uygulanan genel zam haricinde öğretmenlere eğitim-öğretim tazminatı olarak Temmuz ayı maaşlarında 75 TL zam yapılmış şekilde maaş verilecek. 2014 yılı memur maaşlarında hükümet öğretmenlere bir miktar ayrıcalık tanıdı ve tüm memurlara uygulanan taban aylığa brüt 175 liralık zamdan faydalanan öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatları Ocak ayında 75 lira artışa uğradı.

MAAŞLAR NE OLACAK?

Göreve yeni başlayan bekar ve tüm ek derslerine giren bir öğretmen tüm bu uygulamalar dahilinde 2 bin 710 lira maaş alacak. Göreve yeni başlamış ve 3 çocuk sahibi öğretmenlerin maaşı 2 bin 988 lira olacak. Üst kademelerde yer alan, kıdem sahibi, evli, eşi çalışmayan, 3 çocuk sahibi ve tüm ek derslerine giren bir öğretmenin maaşı ise 3 bin 334 lira olarak verilecek. Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Maliye Bakanlığı’na verdiği talimatla öğretmen olarak görev yapan memurlara bir miktar ayrıcalık tanındı.

ÖDENEKTE DE 100 LİRA ARTIŞ 

Her yıl eğitim öğretim döneminin başında öğretmenlere verilen eğitim ödeneği de 100 liralık artışa uğradı ve 850 liraya ulaştı. Bu rakam 2015 yılında 950 liraya ulaşacak. Geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde öğretmen zamları bu şekilde belirlendi.

EKSTRA AYARLAMA

Temmuz ayında öğretmenler için uygulanan eğitim öğretim tazminatında 75 lira artış yapılacak. Bu da öğretmenlerin bu yılki maaşlarının ilk 6 ayını 75, ikinci 6 ayını 75 liralık artışla toplamda 150 lira zamlı olarak alması demek oluyor. Taban aylıkta da yaşanan artış ile birlikte 2014 yılında öğretmenlerin maaşına ek olarak 273 lira yansıtılmış olacak.

2014 Memur Emekli Maaş Zamları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.