2014 Memur Alımı Sayısı Kontenjanları Açıklandı

2014 memur alımı ne kadar, 2014 yılında ne kadar memur alınacak, memur alımı sayısı 2014 kontenjanları başvuruları detayları haberimizde …

Bütçe Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 2014 yılında az sayıda memur alınacağı netleşti.

Kurumların bünyesinde bulunduracağı personel sayısı Bütçe Kanunu ile belli olmaktadır.

Bu Yıla Kadar ki Uygulama

Bu yıla gelinene kadar kamu kurumları

1, İstifa, emeklilik, nakil gibi yollarla boşalan kadroların yarısına ve

2. Başbakanın onayına tabi olarak atama sayısından kuruma düşen pay miktarınca atama yetkisi bulunurdu.

memurlar

2014 Yılındaki Uygulama

2014 yılında gelindiğinde ise 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun (İ) cetvelinde yukarıda belirtilen 1. kısım kaldırılmıştır. Bu yıl sadece Başbakanın onayına bağlı olarak 36 bin adet atamadan kaçı kuruma tahsis edilmiş ise o kadar atama olacak. Üstelik geçen yıl 65 bin olan bu rakam 40 bine gerilemiştir.

Burada belirtmek gerekilen nokta ise şudur: Bu rakamlara göre bu yıl atanması gereken 40 bin öğretmen sayısı mümkün olmayacak. Çünkü yapılan bütün kurumlara atama sayısı 36  bindir. Zaten bu atamaların 10 bini ise Şubatta atanacak. Diğer kurumlara atama sayısı 26 bin.

Ancak muhtemelen hükümet özellikleri kurumlar için ek açıktan atama sayısı tahsis eden kanunlar çıkaracaktır. Bu kurumlardan birisi MEB olacaktır. Ancak, özellikli kurumlar arasına giremeyen diğer kurumlar, 26 binden kendi paylarına ne düşerse o oranda atama yapabilecektir.

Burada, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının, 40 bin öğretmen ataması için Meb’e ayrıca kanun çıkarılacağını göz önünde bulundurularak, 26 binin dağıtımında MEB’i dikkate almamasında fayda bulunmaktadır.

Sınırlamalara Takılmayan Atamalar

190 sayılı KHK’nın Ek 7. maddesi uyarınca aşağıdaki atama türleri, Bütçe Kanununda belirtilen sınırlamalara tabi değildir:

– Hakimlik ve savcılık meslekleriile bu meslekten sayılan görevlere,

– Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği uyarınca asistan kadrolarına yapılacak atamalar,
– 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 1 inci ve ek 6 ncı maddeleri uyarınca yapılacak atamalar,
– Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında münhasıran vergi ve sosyal güvenlik alanlarında istihdam edilecek yardımcı kadrolarına yapılacak atamalar,
– 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesine göre yapılacak engelli personel atamaları,
– 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında veya diğer ilgili mevzuata göre yapılacak askeri personel atamaları,
– emniyet hizmetleri sınıfında bulunan kadrolara yapılacak atamalar
– 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek 1 inci maddesi uyarınca yapılacak atamalar bu düzenlemeden etkilenmeyecek.

2014 Memur Alımı Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazıp Cevap Alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.