2014 LYS Soruları Yorumları

2014 LYS Soruları Yorumları hakkında bilgi kısaca.

Bugün 12:15’te LYS-2 Fen Bilimleri sınavı bitti. Matematik-Geometri sınavı ise geçen hafta yapılmıştı ve bu sınav adayları oldukça zorlamıştı. Bu durum elbette Fen Bilimleri sınavının daha mühim hale gelmesini sağlamıştı. Bugün girilen sınavda görüldüğü üzere sorular müfredata uygun fakat yine zorlayıcıydı. Fen Bilimleri sınavı, MF puan türü ile tercih yapmak isteyen adayların son sınavı oldu.

LYS-2 Fen Bilimlerinin Fizik testi hakkında Uğur Hazırlık Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu şunları söyledi: “Öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre 2014 LYS Fizik testindeki sorular, MEB’in Lise fizik müfredatının tamamını kapsayacak şekilde sorulmuştur. Sorulardaki konu kapsamı, geçen yılki sınava paralellik göstermekle birlikte, matematiksel işlemler biraz daha öne çıkmıştır. Öğrencilerimiz, fizik testinin geçen yıla göre daha zor olduğunu ifade etmiştir. Sınavdaki sorular, sene içinde kullandığımız yayınlarımızda yer alan sorularla örtüşmektedir.”

LYS-2 Fen Bilimlerinin Kimya testi hakkında Uğur Hazırlık Kimya Bölüm Başkanı Bedrettin Boyacıgil şunları söyledi: “Sınava giren öğrencilerin ifadelerine göre sınavda müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Soruların konu dağılımı, geçen yıllarda olduğu gibi dengelidir. Seçici, ayrıntılı bilgiler içeren soruların “Organik Kimya” bölümünde yer aldığını görmekteyiz. İyi bir eğitim alan, doğru kaynakları kullanan, bilgi boşluğu olmayan öğrencilerin başarılı bir sınav geçirdiğini düşünmekteyim.”

LYS-2 Fen Bilimlerinin Biyoloji testi hakkında Uğur Hazırlık Biyoloji Bölüm Başkanı A. Mete Kizir şunları söyledi: “Fen Bilimleri sınavının sona ermesiyle MF puan türüyle öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edecek olan öğrencilerin sınavları sona ermiş oldu. Öğrenciler bundan sonraki süreçte, sınav açıklanana kadar dinlenmeli, sınavın açıklanmasıyla birlikte başlayacak olan tercih dönemine ise hazırlık yapmalılar. Tercih edilecek bölümler, meslek araştırmaları ve tercih listesine karar verme aşamasında bu süreci iyi değerlendirmeliler. ÖSYM tarafından sınavın en geç 15 gün içinde açıklanacağını tahmin etmekteyiz. Öğrencilerin ve velilerin tatil planlarını bu durumu göz önünde bulundurarak oluşturmalarını tavsiye ederim.”

lys_2_fen_sorulari_zor_muydu_fizik_kimya_biyoloji_sorulari_nasildi_h61527

2014 LYS-2 Fen Bilimleri Sınav Soruları Nasıldı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.